Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում որոշումները կկայացնի Բաքվի հետ միասին․ Չավուշօղլու 10/28/2021 16:29 | Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական «CNNTürk»-ի ուղիղ եթերում անդրադարձել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցին: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում խորհրդակցում են Ադրբեջանի հետ։
Նա մասնավորապես նշել է. «Այս հարցերում (Հայաստանի վերաբերյալ) Ադրբեջանի հետ միասին խորհրդակցում ենք: Հայաստանից էլ շատ դրական ուղերձներ են գալիս: Մենք ասել ենք, որ նույն կերպ կպատասխանենք այն դրական քայլերին, որոնք Հայաստանը կանի»:
Չավուշօղլուի խոսքով՝ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ քննարկում է, թե միասին ինչ քայլեր կարող են անել: Թուրքիայի ԱԳ նախարարը, կրկնելով, թե «Հայաստանը որևէ դրական արձագանք չի տվել Ադրբեջանի՝ խաղաղության պայմանագիր կնքելու կոչին», ընդգծել է, որ Թուրքիան իր բոլոր որոշումներն ընդունելու է Ադրբեջանի հետ միասին:

Все решения в вопросе нормализации отношений с Арменией Турция будет принимать вместе с Баку - Чавушоглу 10/28/2021   17:08  |  Международные новости
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в интервью телеканалу "CNNTürk" коснулся вопроса нормализации отношений с Арменией.
“По этим вопросам(нормализация отношений с Арменией) мы консультируемся с Азербайджаном. Из Армении поступили очень позитивные сигналы. Мы заявили, что аналогичным образом отреагируем на позитивные шаги, которые предпримет Армения”, - заявил он.
По словам Чавушоглу, Турция обсуждает с Азербайджаном, какие они шаги могут предпринять. Глава МИД Турции, повторив, что “Армения не дала положительного ответа на призыв Азербайджана заключить мирный договор", заявил, что Турция все свои решение будет принимать в кооперации с Азербайджаном.