Ընդդիմության հետ կոնսեսուսի չեկանք.ՔՊ-ն չմասնակցեց Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ ընդդիմության նախագծի քվեարկությանը. Հայկ Կոնջորյան 10/27/2021 10:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունը չմասնակցեց ՀՀ-ի և ԱՀ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության նախագիծն ընդունելու քվեարկությանը։
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշեց, որ քվեարկությանը չեն մասնակցի, քանի որ ներգրավված չեն եղել հայտարարության կազմման գործընթացում։
«ԱԺ հայտարարության նախագիծը քաղաքական մեծամասնությունը ստացել է երեկ օրվա երկրորդ կեսին, երբ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները հայտարարության նախագիծն ամբողջությամբ կազմել էին։ Քաղաքական մեծամասնությունը որևէ կերպ ներգրավված չի եղել հայտարարության կազմման գործընթացում։ Նախագծում տեղ գտած այն թեզերն ու դրույթները, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմին, Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններին դրանց հետ որևէ խնդիր չենք տեսնում։ Սակայն հայտարարության մեջ նաև տեղ են գտել ներքաղաքական բովանդակություն ունեցող ձևակերպումներ, որոնք նման հայտարարության մեջ չեն կարող մեծ տեղ գտնել»,-ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ չեն կարողացել ընդդիմության հետ հասնել կոնսեսուսի։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն էլ նշեց, որ հայտարարության մեջ իշխանական պատգամավորի կողմից մատնանշված քաղաքական բնույթի հարցերը բխում են ԱԺ-ի կարգավիճակից, վերահսկողական լիազորություններից, և այս ձևակերպումները հնարավորություն են՝ ընդգծելու խորհրդարանական կառավարման երկրում ԱԺ-ի էական դերակատարությունը։

"Консенсуса с оппозицией нет": правящая фракция Армении провалила принятие проекта заявления по Арцаху 10/27/2021   11:34  |  Лента новостей
Парламентское большинство Армении отказалось от участия в голосовании по принятию проекта заявления НС относительно ситуации, создавшейся вокруг Республики Армении и Республики Арцах.
Как отметил глава фракции "Гражданский договор" Айк Конджорян, политсила не станет голосовать, так как не участвовала в процессе составлении заявления.
“В проекте нашли отражение те тезисы и положения, которые касаются развязанной Азербайджаном войны, военных преступлений, совершенных Азербайджаном, и каких-либо проблем, связанных с этим, мы не видим. Однако в заявлении также нашли отражение формулировки внутриполитического толка, которым нет места в подобном заявлении”, - сказал депутат, добавив, что имне удалось достигнуть консенсуса с оппозицией.
Секретарь парламентской фракции “Армения” Арцвик Минасян со своей стороны отметил, что указанные депутатом от власти вопросы политического толка, нашедшие отражение в заявлении, исходят из статуса НС, надзорных функций, и эти формулировки дают возможность подчеркнуть важную роль Национального собрания в стране парламентского правления.
"Гражданский договор" не примет участия в голосовании по проекту оппозиции относительно азербайджанской агрессии против Арцаха.