Մեկ տարի առաջ ոնց տուն ու տեղ կորցրած էինք, նույն ձև էլ այսօր. Տեղահանված հադրութցիները ապաստան են խնդրելու Ֆրանսիայի նախագահից 10/27/2021 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից տեղահանված բնակիչները կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ։ Բողոքի ակցիա են իրականացնում, որին մասնակցելու են տարբեր բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներ։ Արդեն շուրջ մեկ տարի պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանվածները չունեն ոչ մշտական բնակության վայր, ոչ էլ կարգավիճակ։
Հադրութի բնակիչ Արթուր Ստեփանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հիմնական խնդիրը սոցիալականն է՝ կարգավիճակում ոչինչ չի փոխվել, երեք ամիս է պետությունից աջակցություն չեն ստանում։
«Խոսք են տվել, որ լինելու են 25-50 հազարական դրամները։ Երկու-երեք օրը մեկ սոցապ փոխնախարարների մակարդակով ասում են որոշումը կա, բայց չգիտեմ ինչո՞ւ՝ ծրագիրը չկա, մենք էլ երեք ամիս է չենք կարողանում բնակարանների վարձը տանք»։
Հադրութցին հայտարարեց, որ տեղահանվածներին հյուրատներից արդեն ստիպողաբար հանում են, թողնելով անտուն։
«Մեկ տարի առաջ ոնց եղել ենք տուն ու տեղ կորցրած, նույն ձևով էլ այսօր՝ մեր կյանքում փոփոխություն չի եղել, չգիտենք ինչո՞ւ են անմարդկային վերաբերմունք ցույց տալիս։ Շոր ու ուտելիքը աշխատում հասցնում ենք, բայց վարձերը թանկացել են։ Ծանր կացության մեջ ենք հայտվել, ձմեռվա բերան տներից հանում են»։
Հադրութցիները նշեցին՝ կարգավիճակի մասին իշխանությունը առհասարակ չի բարձրաձայնում։ Երկու ամսից ավելի է՝ նամակով դիմել են վարչապետին, բարձրաձայնել են իրենց խնդիրների մասին, սակայն մինչև օրս պատասխան չեն տրամադրել։ Արցախում հայտարարում են, որ ակտիվ բնակարանաշինություն է ընթանում, ուստի տեղահանվածները որոշել են նաև հաջորդ շաբաթ այցելել Արցախ։
Հադրութցիները կառավարության մոտից քայլերթով կուղևորվեն ՀՀ-ում ՄԱԿ գրասենյակ՝ հայտարարելու, որ ՀՀ-ում կան փախստականներ, ապա շարժվելու են Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ հանձնելու նամակ, որում հումանիտար ապաստան են խնդրելու Ֆրանսիայի նախագահից։

Вынужденные переселенцы из Гадрута попросят у президента Франции убежища 10/27/2021   13:53  |  Лента новостей
Вынужденные переселенцы из Арцаха вновь собрались у здания правительства РА. Уже год, как у них нет ни постоянного места жительства, ни статуса.
Житель Гадрута Артур Степанян в беседе с журналистами отметил, что основная проблема социальная: изменений в их статусе нет, уже три месяца они не получают помощи от государства.
“Они обещали, что выдадут по 25-50 тыс. драмов. С интервалом в два-три дня на уровне замминистров соцобеспечения заявляют, что решение есть, но я не знаю, почему нет программы. Мы уже три месяца не можем оплатить аренду квартиры”, - сказал он.
По словам жителя Гадрута, вынужденных переселенцев уже выселяют, отставляя их без крова.
“Как год назад мы лишились своих домов, так и сегодня. В нашей жизни ничего не изменилось. Не знаю, почему с нами так бесчеловечно обращаются. Работаем, заработанных денег хватает на еду и одежду, а арендная плата подорожала. Мы оказались в затруднительном положении, нас на пороге зимы выселяют из домов”, - заявил он.
По словам гадрутцев, власти и не поднимают вопроса о статусе. "Уже два месяца, как мы обратились к премьер-министру с письмом, где рассказали о наших проблемах', - рассказал он.
Однако, по его словам, до сих пор ответа не последовало. В Арцахе заявляют, что идет активное строительство квартир, поэтму вынужденные переселенцы решили на следующей неделе отправиться в Арцах.
Жители Гадрута проведут шествие к представительству ООН в Армении, а затем направятся к зданию посольства Франции, чтобы передать письмо с просьбой о предоставлении гуманитарного убежища.