Տարբեր ֆորմատներով հանդիպման առաջարկներ կան եւ հնարավոր հանդիպման արդյունքում գուցե լինի համաձայնեցված տեքստի հրապարակում. Միրզոյան 10/27/2021   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լուրեր էին տարածվում, որ նոյեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպում է նախատեսվում։ Նաև տեղեկատվություն էր շրջանառվում փաստաթղթի մասին, որը վերաբերելու էր սահմանազատմանն ու սահմանագծմանը։ Նման բան նախատեսվու՞մ է։ ԱԺ-ում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին այս հարցն ուղղեց «ՔՊ» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ նախարարությունն այս հարցի վերաբերյալ արդեն մեկնաբանություն տվել է։
«Նախ ուզում եմ ասել, որ այս պահին այդ ֆորմատով որևէ հանդիպում նախատեսված չէ։ Միևնույն ժամանակ գրեթե մշտական բնույթով քննարկվում են տարբեր ֆորմատներով, տարբեր հանդիպումների առաջարկներ և ենթադրաբար այդպիսի հնարավոր հանդիպումների արդյունքում գուցե լինի համաձայնեցված որևէ տեքստի հրապարակում։ Այդ քննարկված բովանդակությամբ փաստաթղթերի ստորագրություն չի նախատեսվում»,-նշեց նախարարը։
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ այդ հանդիպումները մեզ համար բազմաթիվ կիրառական նշանակություններ ունեն։ Նախարարի խոսքով` դրանք ևս ամեկ անգամ կարող են հնարավորություն ստեղծել՝ հասցեագրելու հետպատերազմյան հումանիտար խնդիրների ամբողջությունը և ռազմագերիների շուտափույթ ազատ արձակումը։
«Ավելի լայն առումով այդ հանդիպումները մեզ համար հնարավորություն են նաև տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու, և ջանքեր գործադրելու երկարատև կայունություն ու խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարը նկատեց՝ բանակցությունները որոշակի գաղտնիության կոմպոնենտ ենթադրում են, բայց նա վստահեցրեց, որ այդ տեսակ փակ դռների հետևում վարվող բանակցություններում, քննարկումներում իրենց դիրքորոշումները 100 տոկոսով համապատասխանում են իրենց քաղաքական թիմի կողմից հրապակավ հայտնած դիրքորոշումներին։
13:59 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎատիկանի հետևողական դիրքորոշումը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում կարևոր է․ Արարատ Միրզոյան
19:00 22/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը թաքցնում է գերիների իրական թիվն ու պահման վայրերը, ինչը լուրջ հիմքեր է ստեղծում ենթադրելու, որ առկա է բռնի անհետացումների իրավիճակ. ԱԳ նախարար
19:09 18/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը մինչ օրս շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց. Արարատ Միրզոյան
15:37 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկում կարեւորել է Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը
12:37 13/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատի ներքո՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. Արարատ Միրզոյան

Арарат Мирзоян прокомментировал сообщения о возможной трехсторонней встрече 9 ноября в Москве 10/27/2021   18:09  |  Лента новостей
На данный момент встречи лидеров Армении и Азербайджана не предусмотрено. Об этом  заявил в ходе правительственного часа министр иностранных дел Арарат Мирзоян, комментируя появившиеся сведения о планируемой 9 ноября в Москве встрече с участием премьера Армении и президента Азербайджана и подписании трехстороннего документа, касающегося делимитации и демаркации границы.
Мирзоян напомнил, что МИД Армении уже выступил с комментарием по этому вопросу.
“Прежде всего, я хочу заявить, что какой-либо встречи в упомянутом формате на данный момент не планируется. В то же время постоянно обсуждаются разные предложения по встречам в разных форматах, предложения о проведении различных встреч. Предположительно, по итогам таких встреч возможна публикация согласованного текста заявления. Касаясь имеющихся публикаций, хочу сказать, что подписания документов такого содержания, которое обсуждается, не предусмотрено”, - заявил он
В то же время, по словам главы МИД Армении, подобные встречи являются дополнительной возможностью для решения послевоенных гуманитарных проблем, в том числе скорейшего освобождения военнопленных.
“В широком плане эти встречи являются для нас возможностью снизить градус напряженности в регионе и предпринять усилия, направленные на обеспечение долгосрочной стабильности и мира”, - сказал Арарат Мирзоян.
Министр отметил, что переговоры предполагают определенную секретность. Он при этом заверил, что излагаемая в ходе переговоров, обсуждений за закрытыми дверями позиция армянской стороны полностью соответствуют публично озвученной их политической командой позиции.