Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատմական այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա 10/26/2021   23:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
2021թ. հոկտեմբերի 26-ն առանձնահատուկ էջ կդառնա հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն- Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ: Այս մասին հայտնում են նախագահի գրասենյակից։
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա։ Այս աննախադեպ իրադարձությունը միանշանակ շրջադարձային է Հայաստանի միջազգային հարաբերություններում։
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում, երբ Հայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևիցե չէր այցելել այդ երկիր, Հայաստանի նախագահը կատարեց պատմական քայլ՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի/Adel al-Jubeir/, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:
18:18 24/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչի՞ համար է վարձատրվում և ինչու՞ չի դատվում այս մարդը…. Գևորգ Պետրոսյան
16:18 23/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհանգստություն կա, բայց դա նախագահի գործունեության ոլորտում չէ. ՀՀ նախագահը՝ սահմանային վիճակի մասին
19:19 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնական այց կկատարի Սուրբ Աթոռ
12:29 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը
11:44 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Վրաստանի նախագահին
16:24 09/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք մեր պատմության շրջադարձային կետում ենք, և եթե այսօր չգործենք, կարող է շատ ուշ լինել․ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Բոլոնիայի համալսարանում հանդես է եկել ելույթով
19:29 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին

Беспрецедентное событие: президент Армении совершил исторический визит в Саудовскую Аравию 10/27/2021 09:34 | Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян совершил рабочий визит в Саудовскую Аравию. Об этом сообщает пресс-служба президента РА, отмечая, что это беспрецедентное событие однозначно является поворотным в международных отношениях Армении.
“26 октября 2021 года станет особой страницей в армяно-арабских отношениях, в частности, в отношениях Республики Армения с Саудовской Аравией. Со времени обретения Арменией независимости в условиях отсутствия дипломатических отношений между РА и Саудовской Аравией, когда ни один чиновник из Армении никогда не посещал эту страну, президент Армении сделал исторический шаг, впервые совершив визит в это арабское государство, имеющее исключительную роль и значение в исламском мире”, - говорится в сообщении.
В аэропорту Саудовской Аравии президента Армении Армена Саркисяна встречали на высшем государственном уровне в лице госминистра по иностранным делам Саудовской Аравии Аделя аль-Джубейра (Adel al-Jubeir), а согласно официальному протоколу, в аэропорту был поднят государственный флаг Республики Армения.