Ի՞նչ փաստաթուղթ է ստորագրվելու ՌԴ ում նոյեմբերի 9-ին․ մեկնաբանում է Տիգրան Աբրահամյանը 10/25/2021   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադարձավ ռուսական աղբյուրների տեղեկություններին, թե նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանը, Իլհամ Ալիևը և Վլադմիիր Պուտինը ստորագրելու են նոր եռակողմ համաձայնագիր։ Չնայած ՀՀ-ԱԳՆ-ն չի հաստատում հանդիպումը, բայց չի հերքում հնարավոր հանդիպման մասին։ Աբրահամյանը խոսեց նաև ՌԴ ԳՇ-ում պահվող քարտեզների մասին, որոնց հիման վրա տեղի է ունենալու սահմանների ճշգրտում։
«Մենք հնարավորություն ունեցել ենք ուսումնասիրելու քարտեզները՝ 20-ական թվականներից մինչև Խորհրդային միության փլուզում։ Բավականին նրբություններ ու առանձնահատկություններ կան։ Դրանք քննարկել ենք նաև խորհրդային սահմանադրությունների փոփոխությունների համատեքստում։ Մենք կարծում ենք, որ շտապողականությունը որևէ լավ տեղ չի տանելու։ Մանրամասն վերլուծություն կարիք ունենք»։
Վաղը նախատեսվում է հրատապ քննարկում, որի ժամանակ համապատասխան կառույցների ղեկավարների ներկայությունն են ակնկալում, որի ժամանակ կքննարկվի նաև այդ հարցը։
«Շատ կարևոր է, թե ինչ փաստաթուղթ է քննարկման մեջ դրվելու, որովհետև անունը այլ բան է՝ պայմանական խաղաղության մասին, այլ բանէ, թե ինչ է բովանդակության մեջ ներառված»։
Աբրահամյանը հայտնեց, որ քննարկումների արդյունքում ուզում են հասկանալ, թե իշխանությունը ինչ սկզբունքներով է առաջնորդվում, ինչ մոտեցում է որդեգրել և ինչ հաշվարկներ են դրանց հիմքում դրվել։ Ընդդիմությունը շատ հարցերի պատասխաններ չունի։
«Մեր նպատակն է ամբողջական տեղեկատվությունը հանրայնացնել, որպեսզի իրավիճակ չունենանք, ինչ նախորդ տարի նոյեմբերի 9-ին»։
13:32 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը փորձում է քողարկել սահմանագծում առկա իրավիճակը. Տիգրան Աբրահամյան
12:26 22/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան ու Ադրբեջանն ամեն ինչ անում են Արցախի հարցը «3+3» ձևաչափ տեղափոխելու համար. Աբրահամյան
17:20 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական մեքենան պետք է պատրաստվեր պատերազմին. Տիգրան Աբրահամյան
16:07 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը կարողացել է ճնշումների միջոցով որոշ անձանց բերանները փակել. Տիգրան Աբրահամյան
21:21 20/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՓոխգնդապետ Հրանտ Պապիկյանի գերեվարվելու մասին պատգամավորի հարցադրումներին ՊՆ-ն ու ԱԱԾ-ն վերջապես արձագանքել են
12:10 20/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԴուք նույնիսկ պաշտոնական գրություններին չեք կարողանում արձագանքել, էլ ուր մնաց երկրի առաջ եղած մարտահրավերներից գլուխ հանեք.Տիգրան Աբրահամյան
10:11 19/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյն տեմպերը, որով փոփոխություններ է իրականացվում Զինված ուժերում որևէ ձևով չի կարող բավարար համարվել. Աբրահամյան
18:26 18/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս իշխանությունն իր գլխավոր առաքելությունը տեսնում է միայն տարածքներ հանձնելու մեջ.Տիգրան Աբրահամյան

Депутат НС Армении прокомментировал информацию о возможном подписании нового трехстороннего заявления 9 ноября 10/25/2021   14:05  |  Лента новостей
Депутат парламента Армении от блока “Честь имею” Тигран Абрамян на встрече с журналистами понедельник прокомментировал информацию российских источников о том, что 9 ноября Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Владимир Путин подпишут новое трехстороннее заявление. Несмотря на то, что Министерство иностранных дел Армении не подтверждает, но и не опровергает возможную встречу. Абрамян также высказался о картах, которые хранятся в Генштабе ВС РФ, на основании которых планируется уточнение границ.
“У нас была возможность изучить карты от 20-ых годов до развала Советского союза. Есть много нюансов и особенностей. Мы их рассмотрели также в контексте изменения советских конституций. Мы считаем, что поспешность не приведет ни к чему хорошему, нужно провести детальный анализ”, - сказал депутат.
Завтра планируется срочное обсуждение, в ходе которого они ожидают присутствия глав компетентных структур и во время которого будет затронут и данный вопрос.
“Крайне важно, какой документ будет вынесен на обсуждение, потому что название - это одно,  об условном мире, другое дело, что включено в его содержание”, - указал он.
Абрамян сообщил, что по итогам обсуждения они хотят понять, каким принципом руководствуется власть, какой подход она взяла на вооружение и какие расчеты положены в его основу. У оппозиции нет ответов на многие вопросы. “Наша цель – обнародовать полную информацию во избежание ситуации наподобие той, которая сложилась 9 ноября прошлого года”, - сказал он.