Սահմանների պահպանության գործառույթը ավելի ու ավելի շատ կիրականացվի սահմանապահ զորքերի միջոցով. Փաշինյան 10/25/2021   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում 2022 թ. պետական բյուջեի նախագիծը ներկայացնելով, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթությունների վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում։ 2022 թվականի պաշտպանական բյուջեն 2021-ի պլանի համեմատ ավել է 11 տոկոսով՝ կազմելով 345 մլրդ դրամ։
«Մենք հետևողականորեն շարժվեու ենք Հայաստանում պրոֆեսիոնալ բանակ ստեղծելու ճանապարհով, բայց դա անելու ենք սահուն, մտածված քայլերով, քայլ առ քայլ՝ մեծացնելով զինվորական ծառայության գրավչությունը, բարելավելով սպայի և սպայական ծառայության կերպարը, զարգացնելով ու բարելավելով ՀՀ պաշտպանական դոկտրինը։ Անվտանգային նոր միջավայրում մեր երկրի սահմանների պահպանությունը շարունակում է մնալ կարևորագույն առաջնահերություն և խնդիր ենք դրել ամեն տարվա հետ սահմանների պահպանության գործառույթն ավելի շատ իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով՝ հեռանկար ունենալով մեր սահմաններին միայն սահմանապահ զորքերի ծառայություն իրականացնելու տեսլականը»։
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ տարածքից, մասնավորապես, Սոթք-Խոզնավար հատվածից ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերման և ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի մեկնարկը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի այդ խնդրի լուծման համար։
Փաշինյանը շեշտեց, որ ՀՀ-ն ԶՈՒ-երը զարգացվում ու վերափոխվում են ոչ թե ագրեսիայի համար, այլ ագերեսիայից պաշտպանվելու համար՝ ավելացնելով. «ՀՀ-ն տարածքներ նվաճելու մտադրություն չունի»։
10:36 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետբյուջեի եկամուտները 2022-ին կկազմեն 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ
10:26 25/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում աշխատատեղերի ռեկորդ է գրանցվել. Փաշինյան
18:05 24/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱմեն պահ ոտքի ելնելու անհրաժեշտություն կա. Մանուկյան
17:34 24/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՀատուկ այն մարդկանց համարը, ովքեր կարծում են, թե սա ինչ-որ բաներ ստորագրելով կգնա. Ղևոնդյան
14:57 24/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի է Կապանի ՏԻՄ ընտրություններում ՔՊ-ի նախընտրական ցուցակը
11:07 23/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ մենք մոդելավորում ենք աշխարհը, սկսում ենք ավելի մեծ մասնակցություն ունենալ պրոցեսների կառավարմանը և ավելի կանխատեսելի դարձնել պրոցեսները մեր համար.Նիկոլ Փաշինյան
10:09 23/10/2021  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի հույսը նախկիններն են. «Հրապարակ»
21:50 22/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրատապ.Նիկոլ Փաշինյանի նախկին խորհրդականը հաղորդում է Փաշինյանի կողմից ստորագրվելիք երկու նոր փաստաթղթի մասին

Оборонный бюджет Армении в 2022 году увеличится на 11%: Пашинян представил подробности 10/25/2021   11:29  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя госбюджет Армении на 2022 год, заявил, что он основан на трех приоритетах: реформирование и улучшение системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки. Оборонный бюджет на 2022 год, по сравнению с планом на 2021, превышает на 11 %, составив 345 драмов.
“Мы будем последовательно идти по пути создания профессиональной армии в Армении, но будем делать это плавными, продуманными шагами, поэтапно увеличивая привлекательность военной службы, развивая и улучшая оборонную доктрину РА. В новой среде безопасности охрана границ нашей страны продолжает оставаться важнейшим приоритетом, и мы ставим задачу с каждым годом выполнять функцию охраны границы через пограничные войска, в перспективе рассматривая возможность осуществления охраны границы только через пограничные войска", - заявил он.
По словам Пашиняна, вывод подразделений ВС Азербайджана с территории Армении, в частности,  с участка Сотк-Хознавар, и начало процесса делимитации и демаркации границ между РА и Азербайджаном создадут благоприятные условия для решения этой проблемы.
Пашинян отметил, что Армения развивает и модернизирует свои ВС не для осуществления агрессии, а для защиты от агрессии. "Армения не намерена завоевывать территории", - сказал он.