Ռուսաստանը հակադարձել է ԱՄՆ-ին ու պնդել, թե «3+3» ձևաչափի առաջարկը ներկայացրել են Ադրբեջանն ու Թուրքիան, որին աջակցում է նաեւ Ռուսաստանը 10/22/2021   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանը հույս ունի, որ «3+3» ձևաչափը (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան-Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) Անդրկովկասում հնարավորինս շուտ կգործարկվի։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Տեսնում ենք մի շարք արևմտյան պետությունների, այդ թվում ԱՄՆ-ի՝ այս գործընթացին միջամտելու ցանկությունը։ Մենք առաջնորդվում ենք «3+3» ձևաչափի հնարավորինս շուտ գործարկումով՝ ի շահ բոլոր մասնակիցների»,-նշել է Զախարովան՝ հավելելով, որ ամերիկյան ակողմը փորձում է կանխել բանակցային մեխանիզմի գործարկումը և զբաղված է ապատեղեկատվությամբ՝ Մոսկվային վերագրելով այդ ձևաչափի ստեղծման նախաձեռնությունը։
Զախարովան հիշեցրել է, որ այդ ձևաչափի ստեղծման առաջարկն արել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները։
«Ինչպես գիտեք Ռուսաստանն աջակցում է այդ նախաձեռնությանը»,-նշել է Զախարովան։
20:15 21/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի ԱԳՆ-ն Բաքվի եւ Թեհրանի միջեւ լարվածության թուլացման կոչ է արել
19:17 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի ԱԳՆ-ն ողջունել է հայ գերիներին վերադարձնելու Բաքվի գործողությունները եւ հույս ունի, որ այդ գործընթացը կշարունակվի
21:38 17/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկյան ժողովրդավարությանը սպառնում են ոչ թե հաքերները ՌԴ-ից, այլ քաղաքացիների անվստահությունը քաղաքական գործիչներին․ Զախարովա
12:47 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը քննություն է վարում երկու կողմի ներկայացուցիչների ներգրավմամբ․ Զախարովան՝ Մարտակերտում խաղաղ բնակչի սպանության մասին
19:04 09/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան ուշադիր հետևում է Հայաստանում և Ադրբեջանում հաշտության պայմանագրի կնքման, ԼՂ կարգավիճակի որոշման խնդրի շուրջ քննարկումներին. Զախարովա
19:14 08/09/2021  |  Միջազգային լրահոսՎաշինգտոնն ու Բրյուսելը խրախուսում են Ղրիմի նկատմամբ Ուկրաինայի դիվերսիաները. Զախարովա
19:01 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ ՄԽ ռուսաստանցի նոր համանախագահը կայցելի Երևան. Զախարովա
18:25 02/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան պատրաստ է աջակցել Թուրքիային և Հայաստանին՝ հարաբերությունների բարելավման գործում.ՌԴ ԱԳՆ
18:47 19/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյլ երկրներին զենք մատակարարելը մեր ինքնիշխան իրավունքն է. Մարիա Զախարովան պատասխանել է Ալիևին

Россия отмечает попытки США помешать запуску формата "3+3" по Закавказью - Захарова 10/22/2021   12:35  |  Лента новостей
Россия рассчитывает на скорейших запуск формата "3+3" (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран) по Закавказью, но отмечает попытки стран Запада во главе с США помешать этому процессу. Об этом, как передает ТАСС, заявила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы видим стремление ряда западных государств, в первую очередь США, помешать некоторым процессам, просто вставить палки в колеса данному начинанию, - отметила Захарова. - Со своей стороны ориентируемся на скорейший запуск консультативного регионального механизма "3+3" в интересах всех его участников". Она указала, что американская сторона в своих попытках воспрепятствовать запуску переговорного механизма занимается дезинформацией, приписывая Москве инициативу по созданию этого формата.
Дипломат напомнила о том, что идея создания такого механизма была предложена президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Турции Тайипом Эрдоганом. "Как вы знаете, Россия эту инициативу поддержала. Мы исходим из того, что развитие многостороннего регионального сотрудничества абсолютно точно отвечает интересам всех участников данного формата. И на наш взгляд, запуск этого механизма способствовал бы повышению доверия в межгосударственных отношениях, урегулированию имеющихся противоречий и раскрытию экономического, транспортного, гуманитарного потенциала региона", - подчеркнула официальный представитель МИД РФ.