Վարչապետն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին 10/21/2021 17:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության դինամիկ ակտիվացման կապակցությամբ և նշել, որ մեր երկիրը կարևորում է ԵՄ հետ գործընկերության շարունակական զարգացումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջերմ ողջույնները և նշել, որ ԵՄ-ն հանձնառու է խորացնելու գործընկերությունը Հայաստանի հետ:
ՀՀ վարչապետը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի շուրջ: Քննարկվել են տարբեր ձևաչափերով, ներառյալ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության խթանման հեռանկարները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին և տարածաշրջանային նշանակության մի շարք հարցերի: Կողմերը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերսկսումը՝ ընդգծելով այդ ձևաչափի նշանակալիությունը:
Տոյվո Կլաարն ընդգծել է՝ Եվրոպական միությունը պատրաստակամ է օժանդակել տարածաշրջանում վստահության և երկխոսության մթնոլորտի հաստատման գործընթացին, որը կնպաստի խաղաղության և կայունության ապահովմանը:

Пашинян обсудил с спецпредставителем ЕС карабахское урегулирование 10/21/2021   18:17  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе со спецпредставителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер выразил удовлетворение в связи с динамичной активизацией диалога между Арменией и Евросоюзом и отметил, что наша страна придает важность непрерывному развитию партнерства с ЕС.
Спецпредставитель ЕС передал Пашиняну теплые приветствия от председателя Европейского совета Шарля Мишеля и отметил, что ЕС привержена углублению партнерства с Арменией.
Премьер-министр Армении и спецпредставитель ЕС обменялись мнениями по повестке двусторонних отношений, обсудили перспективы развития взаимодействия в различных форматах, в том числе в рамках программы “Восточное партнерство”.
Собеседники коснулись урегулирования нагорно-карабахского конфликта и ряда вопросов регионального значения. Стороны обсудили возобновление переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, подчеркнув важность данного формата.
Тойво Клаар подчеркнул, что Европейский Союз готов поддержать процесс создания атмосферы доверия и диалога в регионе, который будет способствовать миру и стабильности.
00:33 14/09/2021  |  Карабахский конфликтПашинян встретился с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ