ՊԲ-ն ցրելու մասին հայտարարություններն իրականությանը չեն համապատասխանում․ Արցախի նախագահի խոսնակ 10/21/2021   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից Պաշտպանության բանակի՝ ադրբեջանական կողմի պահանջով, իբր, ցրման մասին ՀՀ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Շուշիից բռնի տեղահանված հայ բնակչություն» ՀԿ խորհրդի անդամ Աշոտ Հարությունյանի հայտարարությունն չի համապատասխանում իրականությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի ճշգրտող հարցմանն ի պատասխան՝ ասել է ԱՀ նախագահի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը։
«Արցախի պաշտպանության բանակը եղել և մնում է Արցախի Հանրապետության անվտանգության հիմնական երաշխավորներից մեկը: Հենց այս պահին մեր զինվորները կանգնած են դիրքում՝ թշնամուն դեմ հանդիման: Պաշտպանության բանակը ցրելու վերաբերյալ որևէ հարց Արցախի իշխանության օրակարգում չկա: Պաշտպանության բանակին վերաբերող բոլոր քննարկումները կապված են վերակազմավորման, վերազինման, արդիականացման և այլ հարցերի հետ: Մենք բազմաթիվ անելիքներ ունենք մեր ապագան կառուցելու համար, և բանակն այդ գործում առանցքային տեղ ունի»,- ասել է Լուսինե Ավանեսյանը։
15:04 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահին հարցրել ենք՝ քեզ ասել են՝ բանակը ցրի, ցրում ես, ո՞վ է քեզ թույլ տվել բանակը ցրել, ասում է՝ Ադրբեջանը.Աշոտ Հարությունյան
13:10 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր երկրի քաղաքացի է Արցախից տեղահանվածը. Ավագյան
11:02 19/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները 10 տոննա մարդասիրական օգնություն են տեղափոխել Արցախ
20:43 18/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ դատախազությունը կոչ է անում զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում կասկածելի օգտատերերի հետ շփումներից

В Степанакерте опровергли заявление о намерении президента Арцаха распустить армию 10/21/2021   15:25  |  Лента новостей
Заявление члена совета НПО «Насильственно перемещенное из Шуши армянское население» Ашота Арутюняна в Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального Собрания РА о том, что президент намеревается распустить Армию обороны по требованию азербайджанской стороны, не соответствует действительности.  Об этом сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян в ответ на уточняющий запрос корреспондента "Арцахпресс".
«Армия обороны Арцаха была и остается одним из главных гарантов безопасности Республики Арцах. Прямо сейчас наши солдаты стоят на позиции на виду у врага. Вопрос о расформировании Армии обороны не стоит в повестке дня правительства Арцаха. Все обсуждения, связанные с Армией обороны, касаются реорганизации, перевооружения, модернизации и других вопросов. Нам предстоит многое сделать, чтобы построить наше будущее, и армия играет в этом ключевую роль», - сказала Лусине Аванесян.