Կառավարության շենքի մոտ ակցիաների գործով մեղադրանքը ծանրացվել է. քննիչը որոշել է՝ առկա է իշխանության յուրացման փորձ 10/19/2021   14:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով Կառավարության շենքի մոտ տեղի ունեցած ակցիայի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով շուրջ 10 ամիս նախաքննություն իրականացնելուց հետո ՔԿ քննիչը որոշել է Արագած Ախոյանին, Վահագն Չախալյանին և մյուսներին մեղադրել նաև իշխանության բռնազավթման փորձի մեջ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Միքայել Շխիմյանից։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 28-ին Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով իրականացված ակցիան իրավապահները դիտարկել ի սկզբանե դիտարկել էին որպես կառավարության շենքը զավթելուն ուղղված գործողություններ, որի շրջանակներում 21 անձ բերման էր ենթարկվել, որոնցից հինգ հոգին՝ Արագած Ախոյանը, Արշակ Զաքարյանը, Վահագն Չախալյանը, Տիգրան Չոբանյանը և Իսրայել Հակոբկոխյանը, ձերբակալվել էին, որոնք ոչ իրավաչափ էին համարվել դատարանների կողմից։
Այդուհանդերձ, նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-219-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շենք-շինություններ զավթելու փորձի հատկանիշներով և նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որոնք մերժվել են՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ քրեական գործով որևէ մեղադրյալի մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չի իրականացվել, ավելին, այս ընթացքում մեղադրյալներին թույլատրել են մեկնել արտերկիր և վերադառնալ։ Անգամ մտայնություն կար, որ նախաքննական մարմինը գիտակցել է մեղադրանքի անհեթեթությունն ու առաջիկայում գործը կկարճվի, մինչդեռ այսօր՝ նախաքննության ավարտական փուլում վարույթն իրականացնող մարմինը հրավիրել է պաշտպանության կողմին և որոշել փոփոխել մեղադրանքը՝ ծանրացնելով այն։ Արագած Ախոյանին, Արշակ Զաքարյանին, Վահագն Չախալյանին, Տիգրան Չոբանյանին և Իսրայել Հակոբկոխյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-300-րդ հոդվածով՝ իշխանության յուրացման փորձի հատկանիշներով, ինչի համար որպես պատիժ է նշանակվում ազատազրկումը՝ 10-15 տարի ժամկետով։ Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ մեղադրանքը լրացնելու համար քննչական մարմինը որևէ նոր ապացույց ձեռք չի բերել, այլ՝ հիմք է ընդունել տարբեր հայտարարություններ, որոնք, ըստ փաստաբանի, կոնտեքստից կտրված են եղել։ Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ իր պաշտպանյալները մեղադրանքը չեն ընդունում, այն որակում են որպես շինծու։ Քրեական գործով առաջիկայում նախաքննության ավարտ կհայտարարվի։
12:56 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքն օգտագործեց ամենահզոր զենքը՝ դավաճան հային. հադրութցի
12:21 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյնպես չանեք, որ հանուն Հադրութի ՀԿ-ն դառնա հանուն Հադրութի տեռորիստական կազմակերպություն.Լեւոն Հայրյան
12:17 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշել են ամսական 25 հազար դրամ տալ, ասել են՝ այդ գումարից կոմունալները կփակեք, տան վարձերը կտաք, մի քիչ էլ հետ կգցեք. Հադրութցիները Կառավարության դիմաց են
23:12 10/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱվելի քան հարյուր մարդ Կիեւի մերձակայքում բողոքի ցույց է անում Զելենսկու պետական ամառանոցի մոտ
17:30 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրիտասարդ դաշնակցականներին բերման են ենթարկել ոստիկանների պահանջին չենթարկվելու համար, մինչդեռ տեսախցիկները ֆիքսել են՝ պահանջ չի ներկայացվել. տեսանյութ

Фигурантам дела об акции протеста у здания правительства Армении ужесточили обвинение: им инкриминируют попытку узурпации власти 10/19/2021   15:08  |  Лента новостей
Спустя 10 месяцев после проведения расследования уголовного дела, возбужденного по факту прошедшей перед зданием правительства Армении акции протеста с требованием отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра РА, следователь СК решил обвинить Арагаца Ахояна, Ваагна Чахаляна и других и в попытке узурпации власти. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Микаел Шхимян.
Напомним, правоохранители изначально расценивали прошедшую 28 января акцию с требованием отставки Пашиняна как действия, направленные на захват здания правительства. Приводу был подвергнут 21 человек, пятеро из которых – Арагац Ахоян, Аршак Закарян, Ваагн Чахалян, Тигран Чобанян и Исраел Акопкохян  –  были задержаны. Суд признал их задержания неправомерными.
Тем не менее им предъявили обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-219(попытка захвата зданий-строений, совершенная группой лиц по предварительному сговору) УК РА. Суд отклонил ходатайство об их аресте на основании отсутствия обоснованного подозрения.
Уже длительное время, каких-либо следственных действий с участием кого-либо из обвиняемых по уголовному делу не проводилось. Более того, за этот период обвиняемым разрешили выехать из страны и вернуться обратно.
Бытовало даже мнение, что орган предварительного следствия осознал нелепость обвинения и в ближайшее время прекратит дело. Между тем до сих пор орган, осуществляющий производство, на заключительном этапе предварительного расследования пригласил сторону защиты и решил изменить обвинение в сторону отягчения.
Арагацу Ахояну, Аршаку Закаряну, Ваагну Чахаляну, Тиграну Чобаняну и Исраелу Акопкохяну предъявлено обвинение по статье 34-300 Уголовного кодекса РА(попытка узурпации власти), по которой предусмотрено наказание в виде лишения свободу на срок от 10 до 15 лет.
Адвокат сообщил, что  новых доказательств для дополнения обвинения следственный орган не получил, а принял за основание разные заявления, которые, по словам юриста, были вырваны из контекста. Адвокат проинформировал, что его подзащитные отвергают обвинение, расценивают его как сфабрикованное. В ближайшее время будет объявлено о завершении предварительного следствия по уголовному делу.