Գեղարքունիք ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները.ՄԻՊ 10/18/2021 10:23 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ Արմեն Թաթոյանը.
«Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։
Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը:
Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ:
Խոսքը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական անօրինական տեղակայման ու հանցավոր արարքների մասին է:
Նրանք ֆիզիկապես ներկա են հենց այն հողատարածքներում, որոնք պատկանում են ՀՀ քաղաքացիներին՝ օրինական փաստաթղթերով հաստատված իրավունքներով:
Այս տվյալները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում՝ Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման փատահավաք աշխատանքների շրջանակում հաստատվել են հավաստի ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով:
Սրանք ադրբեջանական այն դիրքերն են, որտեղից ադրբեջանական զինծառայողները ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարում են ահաբեկչական հանցավոր արարքներ. պարբերաբար կրակում են Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Սոթք, Կութ և մյուս գյուղերի ու մասնավորապես՝ քաղաքացիական տների վրա, զանգվածաբար հրդեհում քաղաքացիական բնակիչների արոտավայրերն ու խոտհարքները: Այս դիրքերի ծառայողներն են կատարել ՀՀ բնակիչների կենդանիների մեծաքանակ գողություններ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ ու այն էլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում բացահայտ հանցավոր բնույթի է, այն ինքնին ոտնահարում է գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ: Նրանց ներկայությունը խաթարում է մարդկանց խաղաղ կյանքը:
Ուստի, պետք է անհապաղ սկսվի ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկը տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական հանցավոր արարքների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը»,-գրել է Արման Թաթոյանը:

Вторгшиеся в Гегаркуник азербайджанские ВС построили укрытия, запаслись дровами, забетонировали пути к позициям – Татоян 10/18/2021   11:25  |  Лента новостей
Подразделения азербайджанских ВС, вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении, построили громадные укрытия, запаслись большим количеством дров, забетонировали пути, ведущие к их позициям. Об этом омбудсмен Армении Арман Татоян сообщил в Facebook.
"Их активность за последнее время резко повысилась", - сообщил Татоян.
Более того,  как проинформировал он, они продолжаюют строительство новых дорог, увеличивают число военнослужащих и наращивают вооружение на позициях, постоянно проводят активные инженерные работы, укрепляют посты.
"Речь идет о незаконном размещении азербайджанских военнослужащих на суверенной территории Республики Армения и их преступных действиях. Они физически присутствуют именно на тех земельных участках, которые принадлежат гражданам Республики Армения на правах, подтвержденных законными документами", - подчеркнул омбудсмен.
Как указал Татоян, все эти данные в рамках проводимой аппаратом омбудсмена РА работы по сбору фактов были подтверждены достоверными доказательствами и проверены по нескольким источникам.
"Это те самые азербайджанские позиции, откуда азербайджанские ВС совершают преступные террористические акты в отношении гражданского населения Армении: периодически стреляют по селам Верин Шоржа, Сотк, Кут и другим населенным пунктам Гегаркуникской области, в частности, по жилым домам, поджигают пастбища и сенокосы, принадлежащие мирным жителям. Военнослужащие, которые находятся на этих позициях, также совершили многочисленные кражи скота, принадлежащего мирным жителям", - напомнил омбудсмен.
Татоян подчеркнул, что присутствие военнослужащих ВС Азербайджана по соседству с армянскими селами, да еще на суверенной территории РА, носит откровенно преступный характер.
"Это само по себе нарушает права жителей сел на жизнь и безопасность, собственность, заработок и другие жизненно важные права. Их присутствие подрывает мирный уклад жизни людей", - отметил омбудсмен Армении.
Следовательно, как указал Татоян, необходимо немедленно начать процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границ РА и отвести азербайджанских военнослужащих от сел и дорог между общинами республики.
"Данное предложение омбудсмен РА нашло отражение в конкретноммеждународном документе -  Резолюции (2391 (2021), 27 сентября 2006г.) Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ)", - написал омбдусмен Армении. Он сообщил, что Защитник прав человека направит соответствующую информацию в международные структуры и компетентные органы РА и организации гражданского общества.
"Очевидно, что основа азербайджанских преступных деяний, грубых нарушений ими прав людей, источник их подпитки один: проводимая азербайджанскими властями геноцидальная политика армянофобии,  вражды, и этнических чисток", - написал Татоян.