Հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկները արձանագրել են ադրբեջանցիների կողմից արձակած դիմահար կրակոցները (տեսանյութ) 10/15/2021   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ազգային Անվտանգության Ծառայությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասված է.
«Ադրբեջանական կողմը շարունակում է սադրիչ ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտող գործողությունները:
2020թ. հոկտեմբերի սկզբներից սկսած ադրբեջանական կողմը միտումնավոր թույլ է տալիս 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահների կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության խախտում և արցախա-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում իրականացնում է սադրիչ գործողություններ:
Դրանք մեկնարկել են Մարտակերտ քաղաքում քաղաքացիական խաղաղ բնակչի սպանությամբ և շարունակվել շփման գծի տարբեր հատվածներում:
Եթե նախկինում կրակոցները հաճախ կրել են նախազգուշական նպատակ և ուղղված չէին հայ զինծառայողներին, ապա վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը` որպես թիրախ ընտրելով արդեն մարդկային կյանքերը: Երեկ Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել նույն գյուղի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու նպատակով դրա մոտակայքում տեղակայված հայկական դիրքը: Դիմահար կրակոցներն արձակվել են այն աստիճան բացահայտ, որ դրանք արձանագրվել են հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկների կողմից (տեսանյութը կցվում է):
Տեսանյութն ապացուցում է ոչ միայն հակառակորդի սադրիչ վարվելակերպը, այլև ակնհայտորեն վկայում, որ հայկական կողմը հավատարիմ է բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությանը և որևէ վտանգ չի ներկայացնում ադրբեջանական զինվորականների համար:
Միաժամանակ կրկին խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ չստուգված, հեռախոսազանգերի միջոցով որոնված թերի կամ իրականությանը բացարձակապես չհամընկնող տեղեկությունները հանրայնացնելու անընդունելի և անտրամաբանական մոտեցումներից:
Անհրաժեշտ է գիտակցել այն պարզ ճշմարտությունը, որ ցանկացած սուտ կամ կեղծ տեղեկություն ուղիղ հարված է սահմանային մեր բնակավայրերի խաղաղ բնակիչների անվտանգությանը, նրանց հոգեկան առողջությանը, նպաստում է խուճապ և առավել վտանգավոր այլ հետևանքներ առաջացնելուն»:

Камеры зафиксировали, как азербайджанцы прямой наводкой ведут стрельбу по армянским позициям(ВИДЕО) 10/15/2021   14:37  |  Лента новостей
Азербайджанская сторона продолжает провокационные действия, нарушающие достигнутые трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года договоренности. Об этом говорится в заявлении Службы национальной безопасности Республики Арцах.
В ведомстве напомнили, что с начала октября азербайджанская сторона намеренно допускает нарушение договоренностей, достигнутых премьер-министром РА, президентами РФ и Азербайджана  в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года и предпринимает провокационные действия на разных участках арцахо-азербайджанской линии соприкосновения. Они начались с убийства мирного жителя в городе Мартакерта и продолжаются на разных участках линии соприкосновения.
“Если раньше стрельба часто велась с предупредительной целью и не была направлена на армянских военнослужащих, то в последние дни резко изменилось направление огня, мишенью которого стали человеческие жизни. Вчера прицельному обстрелу с расположенной по соседству с общиной Нор Шен Мартунинского района азербайджанской позиции подвергся армянский пост, размещенный поблизости с целью защиты мирного населения того же села. Стрельба прямой наводкой велась так открыто, что ее зафиксировали установленные на армянской стороне видеокамеры(видео прилагается)”, - говорится в заявлении.
В СНБ Арцаха отметили, что видео не только доказывает провокационное поведение противника, но и явно свидетельствует о том, что армянская сторона привержена соблюдению достигнутой на высшем уровне договоренности и какой-либо угрозы не представляет для азербайджанских военных.
“В то же время вновь просим и призываем  воздержаться от неприемлемых и нелогичных подходов по тиражированию непроверенной, неполной или абсолютно не соответствующей действительности информации относительно произошедших  инцидентов на арцахо-азербайджанской линии соприкосновения. Необходимо осознавать ту простую истину, что любая ложь или недостоверная информация являются прямым ударом по безопасности мирных жителей наших приграничных населенных пунктов, их психическому здоровью , способствуют панике и чреваты другими опасными последствиями”, - отмечается в заявлении.