Ոստիկանների վայրագ գործողություններին պետք է իրավական գնահատական տրվի (18+). Զոհրաբյան 10/14/2021   11:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանների վայրագ գործողություններին պետք է իրավական գնահատական տրվի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՓՊ նախկին նախագահ, փաստաբանական դպրոցի տնօրեն Արա Զոհրաբյանը։
«Ստորև կցված տեսանյութերում տեսնում ենք բիրտ ուժ կիրառող ոստիկանների, նրանց հայհոյանքով հրաման տվող ղեկավար ոստիկանի, ոստիկանների վայրագություններից ահաբեկված լացող երեխաների:
Եթե ոստիկանների այս տեսակը չմաքրվի համակարգից և խիստ պատժի չարժանանա, ապա ամբողջ ոստիկանության ինստիտուտը՝ իր մեջ ներառող բարեխիղճ ոստիկաններով չի կարողանա վստահություն վայելել հանրության աչքերում:
«Ոստիկանության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ոստիկանության գործունեությունը հիմնվում է օրինականության, անձի իրավունքների և ազատությունների, պատիվն ու արժանապատվությունը հարգելու, մարդասիրության ու հրապարակայնության սկզբունքների վրա:
Այս միջադեպում չկար անձի իրավունքները, ազատությունները և պատիվը հարգելու սկզբունքը, ընդհանրապես բացակայում էր մարդասիրությունը: Անկախ նրանից, ոստիկանության նպատակն իրավաչափ էր, թե՝ ոչ (փաստաբանի պնդմամբ իրավաչափ չէր, վարչական ակտը վիճարկվում էր), միևնույն է, ոստիկանությունը պետք է վերոհիշյալ սկզբունքներով ղեկավարվեր:
Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, փաստաբան ԿՈՉ ԵՄ ԱՆՈՒՄ ՀՀ ոստիկանության պետին և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին այս միջադեպը դարձնել քննության առարկա և մեղավոր ոստիկանների պատասխանատվության հարցը լուծել»,- գրել է Արա Զոհրաբյանը։
16:39 08/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԽախտվել է պարզ դատավարական կանոնը, բացարկ է հայտնվել դատարանի ողջ կազմին. Զոհրաբյան
20:08 02/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ պարտադիր պատվաստմանը. Հանրապետության Հրապարակում հանրահավաք կիրականացվի. Զոհրաբյան
17:01 01/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչական դատարանին հանձնվեց Առողջապահության նախարարի հրամանը անվավեր ճանաչելու մասին դիմումը
10:49 29/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԿազմակերպվում է ստորագրահավաք՝ առողջապահության նախարարի հրամանն ուժը կորցրած ճանաչելու պահանջով.Արա Զոհրաբյան
22:47 25/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչու գործատուն չի կարող աշխատողին չթույլատրել աշխատանքի գալ հոկտեմբերի 1-ից հետո. Զոհրաբյան
11:24 25/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2 դեղաչափ պատվաստվելուց հետո քաղաքացին վարակվել ու մահացել է կորոնավիրուսից․ Զոհրաբյան
15:30 23/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարի հրամանը չկատարելու դեպքում գործատուն չի կարող ազատել աշխատակցին. նախարարի հրամանը վիճարկելու ենք․ Զոհրաբյան
15:11 23/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽտրական վերաբերմունք կա պատվաստվածների և չպատվաստվածների միջև. մարդու իրավունքի սահմանափակում եմ տեսնում.Արա Զոհրաբյան
14:01 09/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախատեսվում է պահեստազորի ու գործող սպաներին մատուցել մատչելի և որակյալ իրավաբանական ծառայություն

Ара Зограбян: жестоким действиям полицейских должна быть дана правовая оценка(Видео 18+) 10/14/2021   12:50  |  Лента новостей
Жестоким действиям полицейских должна быть дана правовая оценка, написал директор Адвокатской школы Ара Зограбян, разместив на своей странице в Facebook видео.
"На прилагаемых кадрах мы видим применяющих грубую силу полицейских, отдающего им с руганью приказы начальника полицейского, плачущих детей, напуганных жестокостью полицейских. Если система не очистит свои ряды от этого типа полицейских и строго их не не накажет, то весь институт Полиции, наряду с входящими в него добросовестными полицейскими, не сможет пользоваться доверием общества", - отметил Зограбян.
Согласно ст.3 Закона РА "О Полиции", деятельность Полиции основывается на принципах законности, уважения прав и свобод, чести и достоинства личности, гуманности и гласности, напомнил юрист.
"В этом инциденте не было принципа уважения прав и свобод, чести и достоинства личности и вообще отсутствовало человеколюбие.  Независимо от того, была цель полиции правомерной или нет (по утверждению адвоката, она была неправомерной, административный акт оспаривался), тем не менее полиция должна была руководствоваться вышеупомянутыми принципами", - указал Зограбян.
Как гражданин Республики Армения, адвокат, Ара Зограбян призвал главу Полиции РА, начальника Специальной следственной службы РА расследовать данный инцидент, решить вопрос об ответственности виновных полицейских.