Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող խնդիրներ 10/14/2021   18:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 14-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։ Տեղեկությունը հայտնում են ՀՀ արտաքին գերատեսչությունից։
ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող խնդիրներ, այդ թվում՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը՝ միտված կրակի դադարեցմանը, և արցախահայության անվտանգության ապահովման համատեքստում կարևորել է ՌԴ խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
Միաժամանակ, նախարար Միրզոյանը կողմերի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության որոշ դրույթներ դեռևս իրականացված չեն, և այս համատեքստում ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ ու անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպմանը՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի և այդ ձևաչափին տրված միջազգային մանդատի շրջանակներում՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա։
12:01 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից-պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը նեղ ձևաչափով
10:55 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկում կմասնակցի ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին
16:30 06/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՌԴ և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Կովկասում «3+3» ձևաչափի հարցը
21:19 04/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը հուսով Է, որ Թուրքիան կհետեւի Սիրիայի ինքնիշխանության հարգանքի սկզբունքին. Լավրով

В Минске прошла трехсторонняя встреча глав МИД Армении, России и Азербайджана - подробности 10/14/2021   19:22  |  Карабахский конфликт
По инициативе российской стороны 14 октября в столице Беларуси в Минске состоялась встреча министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана. Подробности передает пресс-служба МИД Армении.
Главы МИД обсудили вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, в том числе ход реализации трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян высоко оценил посреднические усилия России, направленные на прекращение огня, и отметил важность присутствия миротворцев РФ в Нагорном Карабахе в контексте обеспечения безопасности армян Арцаха.
В то же время министр Мирзоян обратил внимание сторон на то, что некоторые положения заявления от 9 ноября до сих пор не реализованы, и в этом контексте подчеркнул необходимость немедленного и безоговорочного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Коснувшись встречи, состоявшейся при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Нью-Йорке, министр Мирзоян вновь подтвердил, что всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно осуществляться в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ и предоставленного ему международного мандата на основе известных сторонам принципов и элементов.
16:49 14/10/2021  |  Лента новостейГлавы МИД Армении, России и Азербайджана проведут трехстороннюю встречу в Минске - СМИ
16:42 14/10/2021  |  Лента новостейВсеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта под эгидой МГ ОБСЕ будет способствовать долгосрочному миру на Южном Кавказе - Мирзоян
12:38 14/10/2021  |  Лента новостейВ Минске стартовало заседание Совета глав МИД стран СНГ в узком формате