ՌԴ-ն ասում է ՀՀ քաղաքացիներին՝ ընտրել եք ձեր ղեկավարին, ուրեմն պատասխանատվություն կրեք ձեր քաղաքական քայլի համար. Ալեն Ղևոնդյան 10/13/2021 22:44 | Քաղաքական
ՌԴ-ն ասում է ՀՀ քաղաքացիներին՝ ընտրել եք ձեր ղեկավարին, ուրեմն պետք է հանձնառու լինեք, այսինքն՝ ձեր քաղաքական քայլի համար պատասխանատվություն կրեք, մենք ձեր փոխարեն ոչինչ չենք անի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանը։
Նրա խոսքով՝ այդուհանդերձ, միևնույն է, կան կարմիր գծեր ՌԴ-ի համար, որոնք կապված են առաջին հերթին Սյունիքի, նաև՝ անկլավների հետ, անկլավների կարգավիճակը ապահովելու մանդատ ունեցող պետության հետ, որտեղ ՌԴ-ն ունի տեսանելի և շոշափելի շահեր։
«Դիվանագիտությունն այնպիսի արվեստ է, որ այն մարդիկ, որոնք ասում են թե կարող են «գիժ» խաղալ, միևնույն է, տգետ չեն կարող խաղալ այդ պահին, և իրենք պարզ հասկանում են, երբ իրենց դիվանագիտական լեզվով ասում են, մեզ համար առավել ընդունելի է այս կամ այն տարբերակը»,- ասել է քաղաքագետը ու ավելացրել. «հատկապես այն պարագայում, երբ խոսում ենք ՌԴ-ի մասին, պետք է շատ հստակ արձանագրենք, որ այն աշխարհում միակ պետությունն է, որն ընդհանրապես հետաքրքրված է ՀՀ-ի անվտանգությամբ։ Անգամ Իրանի պարագայում, որն, ըստ էության, հայտարարեց, որ եթե դուք չցանկանաք Սյունիքը պահել մենք կմտնենք կպահենք, բայց չասեց, որ ձեզ համար կպահենք»,- ասել է քաղաքագետը։

РФ говорит гражданам Армении: вы выбрали своего руководителя, значит должны нести ответственность за свой политический шаг – Ален Гевондян 10/14/2021   10:27  |  Политика
Россия говорит гражданам Армении: вы выбрали своего руководителя, значит должны нести ответственность за свой политический шаг, делать за вас мы ничего не будем. Об этом в эфире “ФактИнфо” заявил политолог Ален Гевондян.
Тем не менее, по его словам, все равно для РФ есть красные линии, которые в первую очередь связаны с Сюником, а также с анклавами, с обладающим мандатом на обеспечение статуса анклавов государством, где у РФ есть видимые и осязаемые интересы.
“Дипломатия – это такое искусство, при котором люди, которые утверждают, что могут прикидываться “сумасшедшими”, все равно не могут в этот момент строить из себя невежду, и они ясно понимают, когда им на дипломатическом языке заявляют, что для них приемлем тот или иной вариант”, - сказал политолог. Он добавил, что “особенно в том случае, когда речь идет о России, следует четко зафиксировать, что РФ - единственное в мире государство, которое вообще заинтересовано в безопасности Республики Армения. Даже в случае с Ираном, который, по сути, заявил, что если вы не захотите отстоять Сюник, то мы войдем и удержим, но при этом не сказал, что сохраним его для вас”, - отметил политолог.