Հնդկաստանը կարող է իր ներդրումն ունենալ Հարավային Կովկասում կայանությանը զարգացման և խաղաղության հաստատաման հարցում.Արարատ Միրզոյան 10/13/2021 12:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Հնդկաստանը, որպես աշխարհի ամենամեծ ժողովրդավարություն, խոշոր և արագ զարգացող տնտեսություն, ինչպես նաև խաղաղասեր քաղաքականություն վարող պետություն, կարող է իր ներդրումն ունենալ Հարավային Կովկասում կայունության զարգացման և խաղաղության հաստատաման հարցում: Այս մասին Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը բարձր գնահատեց Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքրոշումը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ, համապարփակ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում կարգավորման հարցում:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծեց նաև, որ ԼՂ հիմնախնդիրը խաղաղ բանակացությունների միջոցով պետք է ստանա իր համապարփակ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում.
«Բարձր ենք գնահատում նաև Հնդկաստանի ԱԳ նախարարության այս տարվա մայիսին արված հայտարարությունը, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, մեր կողմից վերահաստատում ենք ՀՀ դիրքորոշումը Ջամմուի և Քաշմիրի հարցում Հնդկաստանին սատարելու առումով: Մեր դիրքորոշումները համընկնում են նաև ահաբեկչության դեմ պայքարի, ծայրահեղականության և վարձկան ահաբեկիչների հակամարտության անթույլատրելիության հարցում»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով երկրների երկկողմ օրակարգին՝ Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև համագործակցությունը զարգանում է առևտրի, մշակույթի առողջապահության, գիտության և պաշտպանության ոլորտներում.
«Այս այցի ընթացքում մենք ձեռք ենք բերել կոնկրետ պայմանավորվածություններ՝ մի շարք ոլորտներում շոշափելի և արդյունավետ ծրագրերի իրականացման առումով:
Առաջարկել են նաև երկկողմ քաղաքական խորհրդակցություններ և միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական համատեղ նիստեր անցկացնել»,-ասաց Միրզոյանը:

Индия может внести свой вклад в установление мира и стабильности на Южном Кавказе – глава МИД Армении 10/13/2021   12:30  |  Лента новостей
Индия как крупнейшая демократия в мире и государство с  большой и быстрорастущей экономикой, а также страна, проводящая миролюбивую политику, может внести свой вклад в установление мира и стабильности на Южном Кавказе. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром в Ереване.
Глава МИД Армении высоко оценил принципиальную позицию Индии в вопросе мирного, всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамлах мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Арарат Мирзоян также подчеркнул, что нагорно-карабахская проблема должна быть всеобъемлющим образом урегулирована посредством мирных переговоров в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ
“Высоко ценю и заявление МИД Индии в мае текущего года, согласно которому азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Армении. С нашей стороны подтверждаем  позицию Армении, заключающуюся в поддержке Индии в  вопросе Джамму и Кашмира. Наши позиции совпадают и по вопросу борьбы с терроризмом, экстремизмом и  по недопустимости привлечения наемных террористов к участию в конфликте”, - сказал Мирзоян.
Коснувшись двусторонней повестки дня стран, Арарат Мирзоян отметил, что сотрудничество между Арменией и Индией развивается в сферах торговли, культуры, здравоохранения, науки и обороны.
“В ходе этого визита достигнуты конкретные договоренности в плане реализации ощутимых и эффективных программ в ряде сфер. Предложено провести двусторонние политические консультации и очередные совместные заседание межправительственной комиссии”, - заявил Мирзоян.