Սա նոր փուլի սկիզբն է. Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը հնարավորություն է տեսնում Հայաստանի հետ ընդլայնելու տնտեսական, զբոսաշրջային հարաբերությունները 10/13/2021   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը դիտարկում են որպես գործընկեր երկիր։
«Սա նոր փուլի սկիզբ է մեր երկու երկրների միջև համագործակցության համար։ Հնդկաստանը այն երկրներից մեկն էր, որ առաջինը ճանաչեց Հայաստանի հանրապետությունը և հաստատեց դիվանագիտական հարաբերություններ։ Մեր բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի՝ միջնադարից սկսած մենք ունենք մեծ հայկական ժառանգություն՝ եկեղեցիներ, կրթական հաստատություններ։ Վաղ 1990 թվականին Մադրասում, որտեղից ծնողներս են, հիմնվել է հայկական եկեղեցի։ Հայկական ժառանգությունը պահպանվել է մեծ ուշադրությամբ ու հարգանքով։ Հայկական համայնքի նպաստը Հնդկաստանի պատմությանը մեծ է»,- ասաց նախարարը։
Սուբրամանյամ Ջայշանկարը անդրադարձավ նաև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին ու նշեց, որ Հայաստանը անցյալ տարի անցել է շատ դժվար փուլով։ Հնդկաստանի կառավարության ու ժողովրդի անունից ցավակցություն հայտնեց հայ ժողովրդին, հատկապես նրանց, ովքեր կորուստներ են ունեցել։
Նախօրեին Արարատ Միրզոյանի հետ ունեցած հանդիպումը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը որակեց արդյունավետ։
«Ակնարկեցինք համապարփակ երկկողմանի հարաբերությունները, քննարկեցինք երկկողմ հարցեր։ Մեծամասամբ համաձայնեցինք հետագա համագործակցության ու փոխանակումների վերաբերյալ՝ տարբեր մակարդակներում։ ԱԳ նախարարն ու ես համաձայնեցինք, որ մեր երկկողմանի հարաբերություններն ընդլայնվեն՝ մշակութային ու քաղաքական ոլորտներում։ Մեծ հնարավորություն կա ընդլայնելու տնտեսական հարաբերությունները, զբոսաշրջությունը, հյուրընկալությունը, ենթակառուցվածքները և ներդրումները։ Ներկայումս առևտրային համաձայնագիրն ենք քննարկում Եվրասիայի հետ՝ հաշվի առնելով նաև Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ ունեցած համաձայնագիրը։ Կառավարությունը էլ ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնի՝ նպաստելու այդ գործին»։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարարը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի երկրի բիզնես պատվիրակությունն այցելել էր Հայաստան՝ մասնակցելու հայկական էքսպոյին։ Համավարակից հետո դա առաջին այցն էր, որը հետագա խթան կհանդիսանա երկու երկրների հարաբերությունների համար բիզնես ոլորտում։
«Կապակցվածության պակասը՝ թե ծովային, թե մակերեսային, խոչընդոտ է մեր մարդկանց շփումների, տնտեսական ու առևտրային փոխանակումների համար։ Թե Հայաստանը, և թե Հնդկաստանը հանդիսանում են միջազգային տրանսպորտային միջանցքի անդամ, որն ունի մեծ հեռանկար՝ կապակցվածության զարգացման համար։ Պարոն Միրզոյանն ու ես քննարկեցինք հետաքրքրությունը, որը դրսևորել է Հայաստանը՝ Իրանում Ջավահար նավահանգստի օգտագործման վերաբերյալ, որը մշակվել է Հնդկաստանի կողմից։ Առաջարկեցինք նաև, որ նավահանգիստը օգտագործվի որպես միջազգային տրանսպորտային միջանցքի հանգույց։ Մենք կարող ենք դիտարկել որևէ այլ նախաձեռնություն, որն արտացոլում է մեր երկու երկրների հետաքրքրությունները։ Նաև քննարկեցինք փոխադարձ չվերթների հավանականությունը»։
Կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգությանն անդրադառնալով ԱԳ նախարարը հայտնեց, որ Հնդկաստանի դիրքրոքշումը հետևողական է։
«Բախումներից սկսած մենք կողմնակից էինք խաղաղ կարգավորմանը դիվանագիտական միջոցներով, որպեսզի կարգավորվի հակամարտությունը ՄԽ շրջանակներում։ Հնդկաստանը միշտ դրա կողմնակիցն էր ի շահ անվտանգության»։
ԱԳ նախարարը նշեց նաև, որ Հայաստանում ներկա է հնդիկ ուսանողների մեծ բանակ։ Շնորհակալ է հայ ժողովրդին ու կառավարությանը՝ բարեկեցություն ստեղծելու համար՝ հատկապես համավարակի ժամանակ։
«Մենք գնահատում ենք Հայաստանի աջակցությունը ՄԱԿ անվտանգության խորհրդում Հնդկաստանի մշտական անդամությանը։ Համագործակցությունը բազմակողմանի է, համաժողովները ամրապնդում են մեր հարաբերությունները»։
Նախարարը նշեց, որ այսօր կհանդիպեն նաև Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, ծաղիկներ կխոնարհեն Երևանում տեղադրված Մահաթմա Գանդիի արձանի մոտ։ Վերջում նախարարը Արարատ Միրոզոյանին հրավիրեց Հնդկաստան։
11:24 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոկտեմբերի 13-ին կկայանա Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
21:50 22/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀնդկաստանի խորհրդարանի խոսնակը շնորհավորել է Ալեն Սիմոնյանին Անկախության տոնի առթիվ
17:30 05/09/2021  |  Միջազգային լրահոսՀնդկաստանում Նիպահ մահացու վիրուսի բռնկում են արձանագրել
20:58 26/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարար Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալին

“Это начало нового этапа”: глава МИД Индии заявил о хорошей возможности для расширения отношений с Арменией 10/13/2021 13:21 | Лента новостей
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар заявил, что Дели рассматривает Армению как страну-партнера.
“Это начало нового этапа сотрудничества между двумя странами. Индия – одна из тех стран, которая первая признала Республику Армения и установила дипломатические отношения. Наша дружба насчитывает века. У нас богатое армянское наследие еще со времен средневековья: церкви, образовательные учреждения, которые бережно хранятся со всем вниманием и уважением”, - заявил он. Глава МИД Индии также упомянул об армянской церкви в Мадрасе, откуда родом его родители.
“Велик вклад армянской общины в историю Индии”, - сказал министр.
Субраманьям Джайшанкар коснулся также 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года, отметив, что Армения в прошлом году прошла через очень суровые испытания. От имени правительства и народа Индии он выразил соболезнования армянскому народу, особенно тем, кто потерял родных.
Прошедшую с Араратом Мирзояном встречу глава МИД Индии оценил как эффективную.
Он сообщил, что с главой МИД Армении достигнута договоренность о расширении отношений в сфере культуры и политики.
“Есть хорошая возможность для расширения экономических связей, сотрудничества в сфере туризма, модернизации инфраструктур и привлечения инвестиций. Сейчас мы обсуждаем торговое соглашение с Евразией с учетом соглашения Армении с ЕС. Правительство уделит еще большее внимание продвижению этого дела”, - сказал он.
Глава МИД Индии напомнил, что в прошлом году делегация в составе предпринимателей посетила Армению для участия в выставке. Он указал, что после пандемии это первый визит, который придаст новый импульс отношениям двух стран в сфере торговли.
Он указал, что Индия и Армения являются участниками транспортного коридора, который обладает огромной перспективой для развития сообщения.
“Господин Мирзоян и я обсудили заинтересованность Армении относительно возможности задействования иранского порта Чабахар, которая была проработана Индией. Мы также предложили рассмотреть возможность для использования порта в качестве узла для международного транспортного коридора. Мы можем также рассмотреть и другую инициативу, которая отражает интересы наших стран.
В ходе переговоров была также обсуждена возможность запуска прямого авиасообщения между странами, сообщил Джайшанкар.
Что касается безопасности региона Южного Кавказа, то, по словам главы МИД Индии, позиция Дели понятна и последовательна.
"С начала боевых действий Индия выступала с призывами к мирному урегулированию конфликта, дипломатическими средствами, путем проведения переговоров в формате Минской группы ОБСЕ", - напомнил он.
Глава МИД Индии также отметил, что в Армении проживает большая диаспора индийских студентов, и Дели выражает благодарность правительству и народу Армении за их поддержку, особенно в период пандемии.
"Мы ценим оказываемую Арменией поддержку в вопросе предоставления Индии статуса постоянного членства в Совете Безопасности ООН. Сотрудничество многогранное, конференции укрепляют наши отношения", - заявил он.
В завершение Субраманьям Джайшанкар пригласил Арарата Мирзояна посетить с рабочим визитом Индию. Приглашение было с благодарностью принято.