«Քյավառցի Ռաֆոյի» սպանության նախապատրաստման գործով հետախուզվող Զազյանի նկատմամբ կալանավորումը վերացվեց 10/13/2021   13:25  |  Քրեական խրոնիկոն
«Քյավառցի Ռաֆոյի»՝ Ռաֆայել Մարդոյանի սպանության նախապատրաստման մեջ մեղադրվող Սարգիս Զազյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերացվել է։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, բավարարել է պաշտպանության կողմի բողոքը՝ վերացնելով Ս. Զազյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորումը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցում սպանություն է տեղի ունեցել։ Քիլլերի թիրախում եղել է քրեական հեղինակություն համարվող Քյավառցի Ռաֆոն՝ Ռաֆայել Մարդոյանը, սակայն վերջինիս հաջողվել է խուսանավել ու նստել զրահապատ մեքենան, իսկ կրակոցների հետեւանքով սպանվել է նրա վարորդը։
Նախաքննական մարմինը պարզել էր քիլլերի ինքնությունը, որը օտարազգի է՝ Ալեքսանդր Բուզմառև՝ 23 տարեկան. Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում՝ սպանության համար։
«Փաստինֆո»-ն  տեղեկացրել է, որ  Ռաֆայել Մարդոյանի նկատմամբ սա առաջին մահափորձը չէր, նախկինում նրա նկատմամբ մի քանի մահափորձեր են եղել այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում։  Կան հարուցված քրեական գործեր՝  սպանության նախապատրաստման վերաբերյալ, որոնց  վարույթը, սակայն կարճվել էր, եւ միայն  2021թ հունիսին Աբովյան փողոցում տեղի ունեցած Քյավառցի Ռաֆոյի սպանության փորձի և վերջինիս թիկնապահի սպանությունից հետո, վերսկսվել  էր՝ նոր հանգամանքների ի հայտ գալու հիմքով։
Քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Զազյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ ր 8-րդ կետերով՝մի խումբ անձանց կողմից, շահադիտական դրդումներով սպանության նախապատրաստության համար, վերջինիս նկատմամբ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Պաշտպանության կողմը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել, որը դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի կողմից այսօր բավարարվել է։

Апелляционный суд Армении отменил арест обвиняемого по делу о подготовке убийства “Кяварци Рафо” 10/13/2021   14:05  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством Александра Азаряна удовлетворил жалобу защиты на арест Саркиса Зазяна, обвиняемого в подготовке убийства Рафаэла Мардояна(“Кяварци Рафо”).
Напомним,  2 июня с.г. на улице Абовяна в Ереване было совершено убийство. Мишенью киллера был криминальный авторитет Рафаэл Мардоян, однако последнему удалось увернуться и сесть в бронированную машину. А в результате стрельбы был убит его водитель.
Следствие установило личность киллера: им оказался 23-летний иностранец Александр Бузмарев. Он объявлен в розыск за убийство.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, это не первое покушение на Рафаэла Мардояна. Были еще несколько случаев покушения на него, в том числе в США. Возбуждены уголовные дела о подготовке убийства, производство по которым, однако, было прекращено, и только в июне 2021 года, после покушения на  “Кяварци Рафо”, совершенного на улице Абовяна, и убийства его телохранителя  было возобновлено в связи с вновь открывшимися обстоятельствами.
В рамках уголовного дела Зазян был привлечен в качестве обвиняемого по пункту 7 и 8 части 2 статьи 35-104(приготовление к убийству, совершенное группой лиц или организованной группой из корыстных побуждений) УК РА. Судья Армине Меликсетян постановила избрать в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу. Он объявлен в розыск.