ՄԻԵԴ-ի մեծ պալատը մերժել է բլոգեր Լապշինի գործով Ադրբեջանի բողոքը 10/12/2021   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատը՝ 5 դատավորներով, մերժել Ադրբեջանի վերաքննիչ բողոքը «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճռի դեմ։ Մեծ պալատի որոշման մասին հաղորդագրությունը տարածվել է հոկտեմբերի 11-ին։
Այսպիսով՝ ուժի մեջ է մտել Լապշինի գործով ՄԻԵԴ-ի մայիսի 20-ի որոշումը, որով արձանագրվել էր Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտումները։ Նշենք, որ Լապշինը դիմել էր ՄԻԵԴ՝ իր նկատմամբ Բաքվի բանտում սպանության փորձ կատարելու և դաժան կտտանքներ իրականացնելու մեղադրանքով: Խախտումներն արձանագրելով ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է Լապշինին վճարել 30.000 եվրո փոխհատուցում:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի նկատմամբ գործ էր հարուցել՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար։ Վերջինս ձերբակալվեց Բելառուսում 2017 թվականին հունվարին ու արտահանձնվեց Ադրբեջանին, որտեղ բանտում նրա նկատմամբ բանտում մահափորձ է տեղի ունեցել։
2017 թվականի հուլիսի 20-ին Լապշինն Ադրբեջանում դատապարտվել էր երեք տարվա ազատազրկման։ Միջազգային ճնշումներից հետո 2017 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ալեքսանդր Լապշինին համաներում շնորհեց։
13:48 19/07/2021  |  ՔաղաքականՍկանդալային ձայնագրություններ. Նաիրի Հոխիկյանը գաղտնազերծել է իր և Ալեքսանդր Լապշինի խոսակցությունը
20:27 16/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե իմ հրեա ընկեր Լապշինը պնդում է, որ ես ստում եմ, գուցե բաց հրապարակե՞նք մեր խոսակցությունները. Հոխիկյան
14:18 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը բավարարել է Ալեքսանդր Լապշինի հայցն ընդդեմ Բաքվի. Ադրբեջանը 30.000 եվրո կփոխհատուցի բլոգերին
20:06 26/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իշխանության համար պատասխանատվություն վերցնելու ունակ առաջնորդ չեմ տեսնում». Ալեքսանդր Լապշին
13:46 03/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԼապշինն այցելել է «Սմերչ»-ից ծանր վիրավորում ստացած զինծառայողի
17:50 26/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Եվ այսպես, ինչ ունենք Ղարաբաղում՝ արյունալի պատերազմի 30-րդ օրը. Լապշին
13:38 28/09/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Իսրայելի ռազմական օդանավակայանից ռազմական նշանակության բեռով վայրէջք և թռիչք են կատարել ադրբեջանական ինքնաթիռները. Լապշին

Большая палата ЕСПЧ отклонила жалобу Баку по делу блогера Лапшина 10/12/2021 13:54 | Лента новостей
Большая палата Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) в составе 5 судей отклонила апелляционную жалобу азербайджанской стороны по делу “Лапшин против Азербайджана”. Сообщение о постановлении Большой палаты появилось 11 октября.
Таким образом, вступило решение ЕСПЧ от 20 мая, в котором было зафиксировано нарушение Азербайджаном Европейской конвенции по правам человека. Отметим, что Лапшин обратился в ЕСПЧ, обвинив Азербайджан в покушении на его убийство в бакинской тюрьме и в жестоких пытках. ЕСПЧ признал азербайджанские власти виновными и обязал их выплатить блогеру денежную компенсацию в размере 30 тыс. евро.
Напомним, Александр Лапшин был задержан в 2016 году на территории Республики Беларусь на основании запроса генеральной прокуратуры Азербайджана.
Азербайджан в 2011 году включил его в “черный список” за посещение Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики). В январе 2017 года Генпрокуратура Беларуси решила выдать Лапшина Азербайджану.
20 января 2017 года Лапшин был приговорен бакинским судом к трем годам лишения свободы. Под давлением международного сообщества президент Азербайджана Ильхам Алиев 11-го сентября 2017 года подписал распоряжение о помиловании Лапшина.