Բադեն-Բադեն կատարած չվերթների վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ 10/12/2021 13:00 | Քրեական խրոնիկոն
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դ. Իոաննիսյանը հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ ՀՀ նախագահին սպասարկելու նպատակով տրամադրված ինքնաթիռը 2008-2017 թվականների ընթացքում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կազմակերպմամբ շահագործվել և առանց ծառայողական անհրաժեշտության պետական միջոցների հաշվին կատարել է մի շարք չվերթներ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՀՔԾ-ն։
«Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ վերոհիշյալ ժամանակահատվածում նշված ինքնաթիռը բազմաթիվ չվերթներ է իրականացրել դեպի Գերմանիայի Դաշնության Բադեն-Բադեն քաղաք (Կարլսռուհե օդանավակայան), որոնցից մի մասի դեպքում չվերթները կազմակերպվել են սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց ՀՀ նախագահի աշխատակազմից նախապես ստացված գրավոր հայտերի:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերը պարունակում են ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման առերևույթ հանցագործության մասին տվյալներ, ուստի նյութերի հիման վրա 11.10.2021 թվականին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:

В Армении завели уголовное дело по факту полетов президентского самолета в Баден-Баден 10/12/2021   13:29
Координатор программ общественной организации “Союз информированных граждан” Д. Ионнисян подал заявление о том, что предоставленный с целью обслуживания президента РА самолет в 2008-5017 гг. без служебной надобности за счет государства выполнил ряд рейсов. Об этом сообщает Специальная следственная служба РА.
Отмечается, организацией эксплуатации лайнера занимались высокопоставленные должностные лица.
“При подготовке материалов на основании заявления были получены данные о том, что в упомянутый период указанный самолет совершил множество рейсов в немецкий город Баден-Баден(в аэропорт Карлсруэ). Часть полетов была организована с нарушением установленного порядка, без заранее поступивших из аппарата президента РА письменных заявок. С учетом того, что подготовленные материалы содержат данные о предполагаемом злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия, на основании материалов 11 октября 2021 года в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 УК РА. Ведется расследование”, - говорится в сообщении ССС.