Մեզ անհանգստացնում է, որ որոշ օտար ուժեր փորձում են ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի վրա. Իրանի ԱԳ նախարար 10/12/2021   15:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի նոր իշխանությունների կարևոր սկզբունքներից է զարգացնել հարևանների հետ հարաբերությունները, հատկապես հյուսիսային կողմի հարևանների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ։ Russia 24-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր-Աբդոլլահիան։
Նա նշել է, որ իրենք չեն կարող հարևաններից մեկի հետ աշխատել՝ ընդդեմ մյուսի։
«Մեր արտաքին քաղաքականությունը հավասարակշռված է։ Հայաստանի ԱԳ նախարարը եկել էր Թեհրան։ Լավ կլիներ, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերը ևս Իրան այցելելու հնարավորություն ունենար։ Ես նույնպես հնարավորության դեպքում կայցելեմ Բաքու և Երևան՝ որպես բարիդրացիական հարաբերությունների ժեստ»,-նշել է Իրանի ԱԳ նախարարը, սակայն ավելացրել, որ իրենց Հարավային Կովկասում անհանգստացնում է առաջին հերթին այն, որ որոշ օտար ուժեր փորձում են ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի վրա և փոխել դրա սահմանները, փակել սահմանները։
«Միևնույն ժամանակ արձանագրում ենք ահաբեկիչների առկայությունը, որոնք եղել են Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ։ Մենք սա ասում ենք՝ կասկածի տակ չդնելով մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը։ Մեզ հետ քննարկումների ժամանակ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձինք խոստացան, որ միջոցներ կձեռնարկեն տարածաշրջանն ահաբեկիչներից զերծ պահելու համար»,-ասաց Իրանի ԱԳ նախարարը։
14:38 10/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանա-իրանական լարված հարաբերությունների ֆոնին օգտակար կլինի, եթե ՀՀ-ն փորձի Իրանից սպառազինություն ձեռք բերելու պայմանավորվածություն ձեռք բերել. քաղաքագետ
12:45 10/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԻրանական զորամիավորումներն անցյալ տարվա հոկտեմբերին անցել են Արաքսը և փակել Բաքվի բռնապետի բաշիբոզուկների առաջխաղացումը․ Իրանագետ
12:17 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհրաժեշտ է հնարավորինս արագ ստեղծել այլընտրանքային ճանապարհ, որպեսզի ճանապարհն այլևս չանցնի Ադրբեջանի տարածքով, ինչը կարևոր է նաև հայերի համար». իրանցի փոխնախարար
11:22 10/10/2021  |  ՔաղաքականԲախումներ կինեն Իրանի և Թուրքիայի միջև, և շատ լուրջ խեղճացնող հարվածներ Ադրբեջանի վրա, ինչի դեպքում հնարավոր կլինի վերականգնել Արցախի ինքնիշխանությունը մինչև Քարվաճառ. Վարդանով
21:46 08/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն հանել Է իրանական ընկերության դեմ սահմանված պատժամիջոցները, որոնք իբր կապված են հրթիռների մշակման հետ
19:52 08/10/2021  |  ՔաղաքականԵթե մենք փրկենք Մեղրիի միջանցքը, ապա դա միայն Իրանի շնորհիվ կլինի. Մետաքսե Հակոբյան

Глава МИД Ирана: нас беспокоят попытки некоторых иностранных сил повлиять на регион 10/12/2021   15:53  |  Лента новостей
Новое правительство Ирана одним из своих главных приоритетов ставит развитие отношений с соседями, в частности, идет о северных соседях – Армении и Азербайджане. Об этом в интервью телеканалу "Россия 24" заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан. По его словам, речь,
Глава МИД Ирана добавил, что они не могут работать с одним против другого. Он отметил, что Тегеран не может работать с кем-то одним из них против другого.
"Наша внешняя политика сбалансирована. Два дня назад мой коллега, глава МИД Армении, приезжал в Тегеран. Хорошо бы, чтобы у нашего азербайджанского коллеги была возможность тоже посетить Иран. И я в свою очередь, как только будет возможность, тоже посещу Баку и Ереван в качестве жеста добрососедства", — сказал глава МИД Ирана.
Он добавил, что на Южном Кавказе Тегеран в первую очередь беспокоят попытки некоторых иностранных сил повлиять на этот регион, чтобы изменить его границы, закрыть пограничные переходы или переместить их.
"Одновременно мы отмечаем присутствие террористов, которые появились там во время войны в Карабахе. Мы говорим это, ни в коем случае не ставя под сомнение территориальную целостность наших соседей. На переговорах с нами официальные лица Азербайджана обещали, что примут меры к очищению региона от террористов", - заявил глава МИД Ирана.
09:26 04/10/2021  |  Лента новостейАрмения никогда не была и не будет вовлечена в какие-либо заговоры против Ирана - Пашинян