Կարմիր խաչը Բաքվում գտնվող կին ռազմագերու հետ կապված ինֆորմացիա ունի, սակայն ադրբեջանական կողմը չի հաստատում.ԱԺ նախագահ 10/12/2021   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից արցախցու սպանության միջադեպի անմիջական մասնակիցները հեռացվել են իրենց պաշտոններից, քննություն է սկսվել դեպքի հետ կապված: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ զերծ մնալով գնահատողական ձեւակերպումներից։
Անդրադառնալով հայ ռազմագերիների վերադարձի ժամկետներին՝ ԱԺ նախագահը նկատեց, որ հայ ռազմագերիները պետք է արդեն վերադարձած լինեին, սակայն Ադրբեջանը փաստացի չի կատարում իր կողմից ստանձնած պարտավորությունները՝ տարբեր շինծու արդարացումներ բերելով.
«Այսօր երբ մենք խոսում ենք ճանապարհների բացման, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների և խաղաղություն հաստատելու մասին, մենք նկատի ունենք,որ այդ ճանապարհներով, նախևառաջ, մեր ռազմագերիները պետք է վերադառնան»,-ասաց Սիմոնյանը՝ նշելով, որ վերջերս Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նույնիսկ կոնկրետ անձանց հետ կապված քննարկումներ են տեղի ունեցել.
«Ես անձամբ խնդրել եմ միջամտել, քանի որ Կամիր խաչը կին ռազմագերու հետ կապված ինֆորմացիա ունի: Ցավոք, ադրբեջանական կողմը չի հաստատում այդ տեղեկությունը: Այսօր ես նաև հանդիպում ունեմ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների հետ, որտեղ այդ հարցը պետք է քննարկեմ», - ասաց Սիմոնյանը և վստահեցրեց, որ ռազմագերիների հարցն իրենց համար առաջնային է:
13:56 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը ցավակցել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Կախա Կուճավային
13:40 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանի գործի վերաբերյալ Ալեն Սիմոնյանը խուսափեց մեկնաբանություններից
15:48 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին

Красный крест располагает информацией о женщине-военнопленной, но Азербайджан не подтверждает ее – спикер НС Армении 10/12/2021   14:25  |  Лента новостей
Непосредственные участники инцидента с убийством азербайджанским снайпером жителя Арцаха были отстранены от своих должностей, по инциденту начато расследование, заявил в беседе с журналистами во вторник спикер парламента Армении Ален Симонян, воздержавшись от оценочных  формулировок.
Коснувшись сроков возвращения военнопленных, председатель НС отметил, что армянские пленные должны были быть уже возвращены, однако Азербайджан фактически не выполняет взятые на себя обязательства, выступая с разного рода фиктивными оправданиями.
“Когда сегодня мы говорим об открытии дорог, установлении отношений и мира с Азербайджаном, мы имеем в виду, что по этим дорогам в первую очередь должны вернуться наши военнопленные”, - сказал Симонян, отметив, что в ходе недавнего визита в Москву даже прошли обсуждения, связанные с конкретными лицами.
“Я лично просил вмешаться, поскольку Красный крест располагает информацией о женщине-военнопленной. К сожалению, азербайджанская сторона не подтверждает эту информацию. Сегодня я также проведу встречу с представителями Красного креста, на которой планирую обсудить этот вопрос”, - сообщил Симонян. Он заверил, что вопрос военнопленных является для них приоритетным.