Կարմիր Խաչը տեղեկություններ ունի թե քաղաքացիական եւ թե զինվորականների հնարավոր գերեվարվելու մասին, սակայն Ադրբեջանը չի հաստատում 10/12/2021 20:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Կամիր խաչը կին ռազմագերու հետ կապված տեղեկություն ունի, սակայն ադրբեջանական կողմը չի հաստատում այդ տեղեկությունը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի այս հայտարարությունից հետո «Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունու հետ։ Վերջինս հայտնեց, որ կոնկրետ անձերի մասին չի կարող խոսել, սակայն հաստատեց, որ կան անձինք՝ թե քաղաքացիական, թե զինվորականներ, որոնց հնարավոր գերեվարված լինելու մասին տեղեկություններ ունեն, սակայն դրանք չեն հաստատել Բաքվից։
«Ես չեմ կարող մեկնաբանել որևէ իշխանությունների խոսքեր՝ կապված մեր գործունեության հետ։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ մարդկանց հարցերին՝ բնականաբար կան անձինք, որոնց մասին տեղեկությունները հաստատված չեն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Ինչ-որ պահի դրությամբ այդ անձանց հետ կապված կան որոշակի տեղեկություններ՝ նրանց հնարավոր առևանգման կամ գերեվարման փաստերի մասին։ Այդ տեղեկությունների հետքերով մենք գնացել ենք, սակայն չենք ունեցել որոշակի թվով անձանց ճակատագրի առումով պարզաբանումներ»։
Ամատունին հայտնեց, որ այն անձանց մասին, որոնք ինչ -որ պահի հնարավոր է առևանգված են եղել կամ գերեվարված, շարունակում են հարցումներ ուղարկել մյուս կողմին՝ հուսալով, որ պարզաբանումներ կունենան։ Հարցումներն անում են՝ հիմնվելով տվյալ անձանց ընտանիքի անդամների տեղեկությունների վրա՝չնայած աշխատում են կողմերի պատկան մարմինների հետ։
«Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատուն նշեց, որ բովանդակային մասով մանրամասն տեղեկություններ չի կարող հայտնել, թե ե՞րբ և ինչպե՞ս են անձանց մասին տեղեկություններ ստացել, սակայն հավաստիացրեց, որ իրենց գործունեության շրջանակներում հարազատների հետ կապի մեջ են։
Հարցին, արդյոք կա՞ն տեղեկություններ, թե անձինք, որոնց ճակատագիրն այսօր անհայտ է ՝ քաղաքացիակա՞ն են, թե զինվորական, նշեց, որ կան տարբեր կարգավիճակի անձինք։
Ամատունին հավելեց, շարունակում են որոշակի թվով անձանց հանդիպել, որոնց մասին հաստատում եղել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և որոնք պահվում են Բաքվում։ Նրանց անկախ կարգավիճակից պարբերաբար կերպով տեսակցում են։ Վերջին անգամ հաստատված գերիներին Բաքվում հանդիպել են սեպտեմբերին։

Красный крест располагает информацией о возможном пленении как гражданских лиц, так и военных, но Баку не подтверждает ее 10/13/2021   09:51  |  Лента новостей
Красный крест располагает информацией о женщине-военнопленной, но азербайджанская сторона не подтверждает ее. После этого заявления спикера парламента Армении Алена Симоняна ИА "ФактИнфо" обратилось к руководителю коммуникационных программ армянского бюро Международного Комитета Красного Креста Заре Аматуни. Она сообщила, что не может ничего сказать о конкретных лицах, однако подтвердила наличие у них сведений о возможном пленении как гражданских лиц, так и военных, которые в Баку не подтвердили.
"Я не могу комментировать слова властей в связи с нашей деятельностью. Что касается вопросов относительно конкретных людей, естественно, есть лица, информацию о которых власти Азербайджана не подтверждают. В какой-то момент относительно этих людей появляются определенные сведения о фактах  их возможного похищения или пленения. Мы пошли по следам этой информации, однако не получили пояснений относительно судьбы определенного количества лиц", - заявила она.
Аматуни сообщила, что они продолжают направлять другой стороне запросы относительно тех лиц, которые в какой-то момент могли быть похищены или захвачены в плен, в надежде получить разъяснения. Запросы они делают, основываясь на сведениях, имеющихся у членов семьи, несмотря на то, что работают с компетентными органами сторон.
Аматуни отметила, что в содержательном плане не может сообщить подробности, в частности, когда и как были получены сведения о них, однако заверила, что в рамках своей деятельности они поддерживают связь с родными.
Аматуни добавила, что представители Комитета продолжают встречаться с определенными лицами, информацию о которых власти Азербайджана подтвердили и которые удерживаются в Баку. Их, независимо от статуса, периодически навещают. В последний раз в Баку с пленными, информация о которых подтверждена, встречались в сентябре.