Պատվիրատուի սպասելիքները որևէ ձևով արդարացնել է պետք. Սերժ Սարգսյանի փաստաբանն արձագանքել է ՀՔԾ-ին 10/12/2021 16:59 | Մեկնաբանություն
Անձամբ ինձ համար կանխատեսելի էր նույն ծառայության կողմից քննված քրեական գործի` (դիզելի գործ) դատարանում փլուզումը սկսվելու փուլում նախաձեռնել ՀՀ երրորդ Նախագահին «առնչվող» նոր քրեական գործի հարուցում. ինչ խոսք, պատվիրատուի սպասելիքները որևէ ձևով արդարացնել է պետք։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
«Շոուն շարունակվում է, բայց հանրությանը շեղելու բոլոր փորձերը դատապարտված են
Անդրադառնալով հատուկ քննչական ծառայության կողմից ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին սպասարկած ինքնաթիռի արտասահման թռիչքների փաստի առթիվ քրեական գործ հարուցելու հարցին՝ անհրաժեշտ եմ համարում նախ և առաջ ընդգծել, որ անձամբ ինձ համար կանխատեսելի էր նույն ծառայության կողմից քննված քրեական գործի` (դիզելի գործ) դատարանում փլուզումը սկսվելու փուլում նախաձեռնել ՀՀ երրորդ Նախագահին «առնչվող» նոր քրեական գործի հարուցում. ինչ խոսք, պատվիրատուի սպասելիքները որևէ ձևով արդարացնել է պետք ...
Ինչ վերաբերում է այս նոր գործի դատարկությանը, ապա այս պահին նշեմ միայն, որ ՀՀ բոլոր նախագահներին, այդ թվում` պաշտոնաթող, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, ի թիվս անվտանգության ապահովման, տրվել են նաև մի շարք սոցիալական երաշխիքներ, որոնց պայմաններում առնվազն տարակուսելի է օրենքով սահմանված երաշխիքներից օգտվելը դիտարկել որպես պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում:
Հաշվի առնելով այս չգործի քննության սկզբնական փուլը` պաշտպանական մարտավարությունից ելնելով, ներկայումս ձեռնպահ եմ մնում առավել մանրամասն մեկնաբանություններից, այս գործի հարուցման հիմքերի սին լինելը կներկայացնեմ հետագայում, սակայն հավաստիացնում եմ, որ ոչ մի շինծու քրեական գործի հարուցումով հնարավոր չի լինելու հասարակության ուշադրությունը շեղել օրհասական վիճակում գտնվող մեր պետության համար անհապաղ լուծում պահանջող անվտանգային, պաշտպանության, առողջապահական և այլ խնդիրներից:

"Шоу продолжается, ожидания заказчика надо как-то оправдывать": адвокат Сержа Саргсяна отреагировал на сообщение ССС 10/12/2021   18:07  |  Комментарий
Шоу продолжается, но все попытки отвлечь внимание общественности обречены, написал на своей странице Амрам Макинян, адвокат третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
“Что касается  уголовного дела, возбужденного по факту полетов обслуживающего третьего президента РА Сержа Саргсяна самолета за рубеж, считаю необходимым в первую очередь подчеркнуть, что лично для меня было предсказуемо инициирование нового уголовного дела, “касающегося” третьего президента, на этапе развала в суде расследуемого той же службой уголовного дела(дело о дизельном топливе). Что тут скажешь? Надо же как-то оправдывать ожидания заказчика…”, - написал адвокат.
Он назвал новое дело пустышкой. Говоря о деле, Макинян лишь отметил, что всем президента РА, в том числе отставным, в установленном законодательством РА, помимо гарантий безопасности, дан также целый ряд социальных гарантий, в условиях которых рассмотрение возможности использования установленных законом гарантий в качестве злоупотребления должностными полномочиями по меньшей мере вызывает недоумение.
“С учетом того, что данное дело находится на начальном этапе расследования, исходя из тактики защиты,  я воздержусь от пространных комментариев. Я представлю доводы в пользу безосновательности возбуждения данного дела позже, однако уверяю, что фабрикацией ни одного дела не удастся отвлечь внимание общественности от  проблем в сфере безопасности, обороны, здравоохранения и других вопросов, требующих незамедлительного решения… Практика обеспечения зрелища любыми средствами давно уже  исчерпала себя”, - написал Амрам Макинян.