ՀՀ դատախազությունը հետևողական է լինելու ԱՀ զինված ուժերի կողմից Մարտակերտի բնակչի սպանության և հրադադարի կոպիտ խախտման դեպքի օբյեկտիվ քննության հարցում 10/11/2021 12:17
2021թ հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 13։20-ի սահմաններում Մարտակերտի քաղաքային համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում գյուղատնտեսական տեխնիկայով աշխատանքներ կատարելիս մոտավորապես մեկ կիլոմետր հեռավորությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից արձակված կրակոցից կրծքավանդակի հատվածում վիրավորվել ու տեղում մահացել է Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, 1966թ․ ծնված Արամ Ալեքսեյի Տեփնանցը։ Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
Նախքան գյուղատնտեսական աշխատանքներն սկսելը, հաշվի առնելով տեղանքի սահմանամերձ լինելը, Մարտակերտի քաղաքային համայնքի և ԱՀ ՊԲ ներկայացուցիչների միջնորդությամբ այդ տեղանք էին ներկայացել ռուս խաղաղապահները՝ աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ վարորդը սկզբում խուսափել է վարել գյուղտեխնիկան, սակայն խաղաղապահներից մեկը առաջարկել է նրա հետ անձամբ նստել խցիկում՝ որպես անվտանգության լրացուցիչ երաշխիք։ Ըստ ականատեսների պնդման՝ այդ եղանակով նրանք մի քանի պտույտ են կատարել։
Փաստի առթիվ նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով /սպանություն, որը կատարվել է ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով/։ Իրականացվում է նախաքննություն:
Դեպքից հետո գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են ոչ միայն այդ, այլև սահմանամերձ այլ հատվածներում։
Հաշվի առնելով հայ֊ադրբեջանական շփմագ գոտում արձանագրվող հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն օպերատիվ փոխանակելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի կոպտագույն խախմամբ քաղաքացիական անձի սպանության դեպքի վերաբերյալ առկա տվյալները փոխանցվել են Արցախում տեղակայված ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչներին, նրանց հետ ապահովվել է օպերատիվ և արդյունավետ համագործակցություն։ Լիարժեք պատրաստակամություն է հայտնվել ներգրավվելու դեպքի հետաքննությանը հնարավոր բոլոր ձևաչափերով, ինչի անհրաԺեշտության մասին ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է բազմիցս։
Նշված դեպքը 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ ղեկավարների միջև ստորագրված հրադադարի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հետևողական է լինելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը՝ հստակ դիրքորոշմամբ, որ սույն և նմանատիպ այլ դեպքերով օբյեկտիվ ու արդյունավետ քննությամբ մեղավոր անձանց արդարացի քրեական պատասխանատվության ապահովմամբ է հնարավոր ստեղծել կայուն երաշխիքներ նմանատիպ ողբերգական դեպքերը բացառելու համար և հստակ ամրագրելու հրադադարի խախտման և հանցավոր յուրաքանչյուր արարքի համար պատասխանատու կողմին՝ դրանից բխող իրավական հետևանքներով։

Армянская сторона передала представителям прокуратуры РФ данные об убийстве азербайджанскими ВС жителя Арцаха 10/11/2021   12:57  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении  будет последовательна в вопросе объективного расследования убийства азербайджанскими ВС жителя Мартакертского района Республики Арцаха и случая грубейшего нарушения перемирия.
В ведомстве напомнили, что  9 октября с.г. около 13:20 от произведенного с азербайджанской позиции, размещенной примерно в километре сельхозугодий,  при проведении работ с использованием техники погиб на месте житель города Мартакерта Арам Алексеевич Тепнанц(1966 года рождения).
До начала сельскохозяйственных работ, с учетом приграничного расположения местности, при посредничестве городской общины Мартакерта и представителей Армии обороны Республики Арцах, туда прибыли российские миротворцы для обеспечения безопасности при проведении работ. По предварительной информации, водитель сначала воздерживался от вождения сельхозтехники, однако один из миротворцев в качестве дополнительной гарантии предложил ему лично сесть с ним в кабину. По утверждению очевидцев, таким образом они совершили несколько кругов.
По данному факту в тот же день было возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 103 УК Республики Арцах(убийство, совершенное по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма). Ведется предварительное расследование. После инцидента сельскохозяйственные работы были приостановлены не только там, но и на других участках.
“С учетом достигнутой между генпрокурорами Армении, России и Азербайджана договоренности об оперативном обмене  информацией относительно преступных инцидентов, регистрируемых в армяно-азербайджанской зоне соприкосновения, данные об убийстве гражданского лица в результате грубого нарушения режима прекращения огня со стороны вооруженных сил Азербайджана переданы представителям прокуратуры РФ в Арцахе. С ними было налажено оперативное и эффективное сотрудничество. Выражена полная готовность к участию в расследовании инцидента по всем возможным форматам, необходимость которого генпрокурор РА подчеркивал неоднократно”, - говорится в сообщении.
В Генпрокуратуре РА отметили, что указанный инцидент является грубейшим нарушением положений трехстороннего заявления о перемирии, подписанного главами Армении, РФ и Азербайджана 10 ноября 2020 года
”Генпрокуратура РА будет последовательна в реализации достигнутых договоренностей с четкой позицией, согласно которой только объективным и эффективным расследованием этих и других подобных инцидентов, обеспечением привлечения виновных к уголовной ответственности можно создать стабильные гарантии исключения подобных трагических инцидентов и четко указать ответственную за нарушение перемирия и каждое преступное деяние сторону со всеми вытекающими из этого правовыми последствиями”, - отмечается в заявлении.