Ադրբեջանցիները վերակառուցում են «Ասֆալտբետոնի» գործարանը՝ դարձնելով մաքսակետ. Պատրաստ է նաև բենզալցակայանը. Գորիսի փոխքաղաքապետ. տեսանյութ 10/11/2021 17:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Գորիս-Կապան ճանապարհին ոստիկանական անցակետ տեղադրած ադրբեջանցների շինարարությունն ավարտին է մոտենում։ Ճանապարհն օկուպացրած ադրբեջանցիները կառուցում են բենզալցակայան ու մաքսակետ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հաղորդեց Գորիսի փոխքաղաքապետ Կարեն Քոչարյանը։ Մեծ մասշտաբով, արագ տեմպերով Ադրբեջանցիները շինարարություն են անում ճանապարհի աջ և ձախ հատվածում։
«Ինձ թվում է, ավարտական փուլում են շինաշխատանքները։ Անցակետից մոտավորապես 150-200 մետր դեպի Գորիս-Կապան ճանապարհի աջ հատվածում իմ տարածքն էր՝ մեր տարածքների ազատագրումից հետո է այդ տարածքը ինձ անցել։ Անցակետից սկսած մինչև այդ հատվածը կատարվում է շատ մեծ շինարարություն։ Անմիջապես իմ հատվածում կառուցում են լցակայան՝ ո՞ւմ համար ու ի՞նչ միջոցներով՝ չգիտեմ։ Ո՞ւմ են սպասարկելու՝ ևս չգիտեմ»,- ասաց փոխքաղաքապետը։
Ոստիկանական անցակետից սկսած՝ ճանապարհի աջ ու ձախ հատվածներում ակտիվ շինարարությունները զրոյական կետից չեն սկսվել, վերակառուցում են երբեմնի հայկական շինությունները։ Ադրբեջանցիները բացի նախկին բենզալցակայանը վերանորոգելուց նոր շունչ են տվել նաև նախկին գործարաններից մեկին։ Այստեղ, ըստ Քոչարյանի կլինի սահմանային մաքսակետ՝ ճանապարհով երթևեկողներին հարկելու համար։ Այս պահին նոր կառուցվող կետի հատվածում տեղադրված է կայան, որտեղ էլ հարկերը վճարում են իրանցի բեռնատարների վարորդներն ու շարունակում ճանապարհը։
«Գորիս-Կապան ճանապարհի աջ հատվածում՝ ոստիկանական կետից 60 մետր այն կողմ, նախկին «Ասֆալտաբետոնի» գործարանի հատվածում մեծ շինարարություն են անում։ Ոնց որ կառուցում են մեծ տերմինալ՝ անցակետային տամոժնյա։ Այնտեղ եղել է ասֆալտբետոնի գործարանի վարչական շենքը։ Դիմացը մեծ հրապարակ է կառուցված՝ աջ ու ձախ ճանապարհները մտնում են, դուրս գալիս։ Հիմա այդ հատվածում կրպակ է դրված՝ պարսիկները մոտենում են, գումարները մուծում ու գնում։ Փաստացի՝ ոստիկանական անցակետն է, դրանից հետո գալիս է տամոժնյան, դրանից հետո՝ բենզալցակայանը»։
Գորիս–Կապան ավտոճանապարհի Որոտանի հատվածում ստեղծված իրավիճակն անհանգստացնում է փոխքաղաքապետին։ Չնայած արդեն մեկնարկել է այլընտրանքային ճանապարհի շինարարությունը, որը նախատեսվում է ավարտին հասցնել նոյեմբերին, Քոչարյանը լուրջ վտանգներ է տեսնում։ Կարծում է ՝ գլխավոր մայրուղին այլևս չի օգտագործվի։
«Հավանականությունը հենց նրանում է, որ մեր մայրուղին չենք կարողանալու օգտագործել։ Եթե վաղը մյուս օրը մեզ էլ պետք է արդեն կանգնեցնեն՝ ճանապարհը անցնելու համար վարձ պահանջեն՝ դուք գնալո՞ւ եք այդտեղով։ Այլընտրանքային ճանապարհը կառուցելուց հետո՝ Որոտան, Շուռնուխ, Բարձրավան գյուղերը ընկնում են շրջափակման մեջ։ Նրանց համար էլ նույնպես կառուցում են այլընտրանքային ճանապարհ։ Ձմեռը մեծ պրոբլեմներ կունենան՝ 60-70 կմ պետք է շրջանցեն՝ Գորիս հասնելու համար։ Տաթևի ոլորաններով գալու են, հասնեն Գորիս։ Մտավախությունս այն է, որ երեք գյուղերը կարող են դառնալ ծերանոց՝ ջահելները լքեն, մնան ծերերը»։
Հարցին, արդյոք հնարավո՞ր է նաև Շուռնուխի կամ Կարմրաքարի հատվածում ադրբեջանցիները ևս անցակետեր տեղադրեն, Քոչարյանը նշեց, որ չի բացառվում։
«Պատկերացրեք՝ դուք ուզեք գնաք Արտաշատ, չկարողանաք գնալ միանգամից։ Պետք է գնաք Աշտարակ, որտեղից ինչ- որ ուրիշ ճանապարհներով գնաք Արտաշատ՝ պատկերացրեցի՞ք»,- եզրափակեց փոխքաղաքապետը։

Азербайджанцы развернули строительство на дороге Горис-Капан: вице-мэр рассказал подробности 10/11/2021   17:55  |  Лента новостей
Строительство азербайджанцами полицейского пункта на дороге Горис-Капан подходит к завершению. Оккупировавшие дорогу азербайджанцы строят бензозаправочную станцию и таможенный пункт. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщил вице-мэр Гориса Карен Кочарян.
Он сообщил, что азербайджанцы проводят масштабное строительство на правой и левой сторонах дороги,  которое идет быстрыми темпами.
“Мне кажется, что строительство уже на завершающей стадии. Примерно в 150-200 метрах от пропускного пункта, на правой стороне дороги Горис-Капан, находился мой участок. Он перешел мне после освобождения наших территорий. От пропускного пункта до упомянутой части развернуто масштабное строительство. Прямо на моем участке строят бензозаправочную станцию. Для кого и на какие средства, не знаю. Кого они будут обслуживать, я не знаю”, - сказал вице-мэр.
Он рассказал, что строительство азербайджанцы начали не с нуля: они переделывают армянские постройки. Помимо ремонта бензоколонки, по словам Кочаряна, азербайджанцы на месте одного из бывших заводов возводят таможенный пункт, чтобы взимать плату у проезжающих. В данный момент на участке, где возводится новый пункт, размещена станция, где водители иранских фур платят налоги и продолжают путь.
“На правой стороне дороги Горис-Капан, в 60 метрах от полицейского пункта, на участке бывшего Асфальтобетонного завода идет масштабное строительство. Кажется, там строят большой терминал, таможню. Там находилось административное здание Асфальтобетонного завода. Напротив построили огромную площадку... Сейчас там установили будку. Иранцы там платят и продолжают путь. Фактически, там полицейский блокпост, за ним следует таможня, а за ней - бензоколонка”, - сказал он.
Сложившая на воротанском участке дороги Горис-Капан ситуация тревожит вице-мэра. Несмотря на то,ч то уже началось строительство альтернативной дороги, которое планируется завершить в ноябре, Кочарян видит серьезные риски. Он считает, что главной автомагистралью не станут больше пользоваться.