ՄԻՊ–ը փաստագրել է ադրբեջանական ապօրինի ներխուժման 3-րդ դեպքը՝ Կապանում ՀՀ քաղաքացիական բնակչության իրավունքների կոպիտ խախտումներով 10/11/2021   23:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը փաստագրել է ադրբեջանական ապօրինի ներխուժման 3-րդ դեպքը (հոկտեմբեր, 2020թ.)՝ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության իրավունքների կոպիտ խախտումներով Կապանում Այս մասին ասվում է ՄԻՊ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
«Մեր շարունակվող փաստահավաք աշխատանքները վեր են հանել, որ դեռ պատերազմի ժամանակ՝ 2020թ. հոկտեմբերի վերջերին ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ծավ գյուղին հարող սահմանային հատվածում՝ իրական վտանգ ստեղծելով հատկապես Կապանի Ներքին Հանդ և Ծավ գյուղերի բնակիչների համար:
Սույն հաղորդմամբ հրապարակում եմ նաև Գուգլ քարտեզի վրա պատկերված ադրբեջնական զինված ուժերի ներխուժումները դեղինով՝ առնվազն 5 կոնկրետ տեղակայումների նկարագրությամբ: Ըստ Գուգլ քարտեզի չափագրման՝ ներխուժումները գտնվում են Ծավ գյուղին հարող ՀՀ ինքնիշխան տարածքի խորքում՝ դրանով նախատեսված սահմանից ուղիղ գծով 150մ, 190մ, 960մ, 1140մ և 1210մ hեռավորության վրա։
Նրանք, մասնավորապես, այն տարածքներում են, որտեղ խոտհարքներ են և արոտավայրեր: Ներխուժման հետևանքով քաղաքացիական բնակիչները զրկվել են այդ հողատարածքներն օգտագործելու, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից:
Ադրբեջանական զինված ուժերն այս կերպ բացահայտ ոտնահարում են Կապան համայնքի հատապես Ծավ և Ներքին Հանդ գյուղերի բնակիչների կյանքի ու անվտանգ ապրելու, սեփականության, ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և այլ կենսական իրավունքներ: Նրանց ներկայությունը իրական սպառնալիք է մարդկանց խաղաղ կյանքի համար:
Այսինքն՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի՝ Սյունիքի Ծավ գյուղին հարող սահմանային հատվածում ևս բացահայտ զուրկ է իրավական որևէ տիտղոսից:
ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները կլինեն շարունակաբար ոտնահարված, քանի դեռ նրանք անօրինական տեղակայված են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, մարդկանց հողերում:
Այս ամենին զուգահեռ շարունկվում է ադրբեջանական հայատյացության և թշնամանքի, ֆաշիստական քաղաքականությունը:
Ուստի, այս հարցը նույնպես պետք է դառնա միջազգային ատյաններում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում, այլ ատյաններում ներկայացման ենթակա հարց: Պետք է լինի պարտադիր բաղադրիչ՝ ՀՀ սահմանային բնակիչների խախտված իրավունքների վերականգնման նպատակով:
ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների վերականգնումը պահանջում է ադրբեջանական զինված ծառայողների անհապաղ հեռացում: Դա պետք է լինի ինչպես ՀՀ Սյունիքի, այնպես էլ Գեղարքունիքի գյուղերի մոտից, Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներից»:
13:43 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱղջիկ երեխաները մեր կյանքը լցնում են վառ գույներով ու երջանկությամբ. Արման Թաթոյան
22:22 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոգեկան առողջության ոլորտի բազմաթիվ խնդիրներ շարունակում են մնալ չլուծված. ՄԻՊ
14:06 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից տեղահանված արդեն 4 ընտանիք ապահովվել է կացարանով Կապանում
20:29 09/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի խաղաղ բնակչի սպանությունը ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի շարունակվող պետական քաղաքականության ուղիղ հետևանքն է.ՄԻՊ
21:58 08/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտացվում է՝ ՍԴ-ն կարող է հրաժարվել իրավունքների պաշտպանությունից՝ մարդուն թողնելով իր խնդիրների հետ. ՄԻՊ
12:20 08/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը միջազգային լրատվամիջոցներին ներկայացրել է ադրբեջանական կողմի խոշտանգումները՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ
17:56 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը Հռոմի Պապին է ներկայացրել հայկական կողմի գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումներն ու ՀՀ սահմանային բնակչության դեմ ադրբեջանական խախտումները
10:37 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը Իտալիայի խորհրդարանում ներկայացրել է 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբերին հայ գերիների խոշտանգումների ապացույցներ

Омбудсмен установил 3-й случай незаконного вторжения азербайджанцев на суверенную территорию Армении 10/12/2021   10:28  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека Армении установил 3-й случай незаконного азербайджанского вторжения (октябрь, 2020 г.) с грубыми нарушениями прав гражданских жителей в Капане.
"Наши продолжительные работы по установлению фактов выявили, что еще во время войны в конце октября 2020г. азербайджанские вооруженные силы вторглись на суверенную территорию Республики Армения в приграничной зоне в районе села Цав общины Капан Сюникской области, создав реальную опасность, особенно для жителей сел Неркин Ханд и Цав общины Капан", - написал омбудсмен РА Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Татоян отметил, что этим заявлением он также публикует на карте Google желтым цветом вторжения азербайджанских вооруженных сил с описанием как минимум 5 конкретных мест.
Согласно измерениям Google карты, участки вторжения расположены в глубине суверенной территории РА, прилегающей к селу Цав, на расстоянии 150 м, 190 м, 960 м, 1140 м и 1210 м по прямой линии от границы.
Они, как указал, в частности, на тех территориях, где находятся луга и пастбища.
«В результате вторжения мирные жители лишились возможности пользоваться этими землями и получать семейный доход.Таким образом, азербайджанские вооруженные силы открыто нарушают право на жизнь и безопасность, право на собственность, право на получение семейного дохода и другие жизненно важные права жителей общины Капан, особенно сел Цав и Неркин Ханд. Их присутствие - реальная угроза мирной жизни людей. Другими словами, присутствие азербайджанских вооруженных сил в приграничной зоне суверенной территории РА, прилегающей к селу Цав в Сюнике, явно лишено какого-либо юридического титула (основания)», - подчеркнул омбудсмен Армении.
Он указал, что права приграничных жителей Республики Армения будут постоянно нарушаться до тех пор, пока они незаконно находятся на суверенной территории Республики Армения, на землях людей.
В то же время, как отметил Татоян, продолжается азербайджанская политика вражды и армянофобии, политика фашизма.
Следовательно, по его словам, этот вопрос также следует направлять в международные инстанции, такие как Европейский суд по правам человека, Международный суд ООН и другие инстанции.
"Это должно быть обязательной составляющей для восстановления нарушенных прав жителей приграничья РА.Восстановление прав приграничных жителей Армении требует немедленного вывода азербайджанских вооруженных служащих. Это должно произойти как возле сел Сюника, и Гегаркуника, так и между дорогами общин Сюника", - написал Татоян.