Ռուբեն Վարդազարյանը չի ներկայանա դատական նիստին.ծանուցագիր չի ստացել 10/11/2021 12:54 | ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ (լիազորությունները կասեցված են) Ռուբեն Վարդազարյանը և նրա պաշտպանական թիմը պատշաճ ծանուցում չի ստացել՝ այսօր նշանակված դատական նիստին ներկայանալու համար։
Նշենք, որ այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, նշանակված է Ռուբեն Վարդազարյանի գործով առաջին դատական նիստը, որը, սակայն ամենայն հավանականությամբ չի կայանա։
Պաշտպան Հունան Բաբայանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ դատավարության մասնակիցներից ոչ մեկը՝ թե՛ Ռուբեն Վարդազարյանը, թե՛ պաշտպանները ծանուցագիր չեն ստացել այսօր նշանակված դատական նիստին ներկայանալու համար, իսկ «Դատալեքս» համակարգում առկա տեղեկությունը բավարար տվյալ չէ և չի առաջացնում որևէ պարտավորություն դատարան ներկայանալու համար, հետևաբար, պաշտպանության կողմը չի գնա դատարան՝ ծանուցված չլինելու հիմքով։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանին ՀՔԾ-ում մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ Վարդազարյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ առանց նրա անձեռնմխելիության հաղթահարման՝ նախկին դատավոր, ԱԱԾ տնօրենի նորանշանակ տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա։
Նրա դեմ հետապնդումներն սկսվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունից հետո, երբ դատավորներին կոչ արեց հավատարիմ մնալ ժողովրդի առջև տված երդմանը և զերծ մնալ բոլոր տեսակի քաղաքական ճնշումներից և ազդեցություններից։

Рубен Вардазарян не придет на судебное заседание, он не получил повестки 10/11/2021 13:23 | Лента новостей
Председателя Высшего судебного совета(полномочия приостановлены) Рубена Вардазаряна и его адвокатов должным образом не оповестили о явке на сегодняшнее судебное заседание
Отметим, что на сегодня в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Манвела Шахвердяна назначено первое заседание по делу Рубена Вардазаряна, которое, однако, по всей вероятности, не состоится.
Адвокат Унан Бабаян в беседе с “Фактинфо” сообщил, что никто из участников судебного процесса: ни Рубен Вардазарян, ни адвокаты не получили повестки о явке на намеченное на сегодня судебное заседание. А сведений, размещенных на портале судебной информационной системы “Даталекс”, недостаточно, они не накладывают обязательства о явке в суд, следовательно, сторона защиты не пойдет на слушания на том основании, что не была оповещена.
Напомним, в Специальной следственной службе(ССС) председателю Высшего судебного совета Рубену Вардазаряну предъявили обвинение по части 3 статьи 332 УК РА(воспрепятствование осуществлению правосудия с использованием своего должностного положения). В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Уголовное дело против Вардазаряна было заведено без преодоления его неприкосновенности на основании заявления бывшего судьи, ныне нового заместителя директора СНБ Андраника Симоняна.