Չպատվաստված կամ չթեստավորված աշխատողները չեն ներկայանա աշխատանքի. կարող են զրկվել աշխատավարձից ու աշխատանքից. Նախագիծ՝ ի վնաս աշխատողի 10/11/2021   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գործատուն իրավունք կունենա աշխատողին չթույլատրել ներկայանալ աշխատանքի, չվճարել աշխատավարձ, նաև ազատել աշխատանքից, եթե վերջինս չի ներկայացնում պատվաստումը կամ թեստավորումը հաստատող հավաստագիր։
Թեստավորման ու պատվաստանյութերի ներկայացման պարտադիր պահանջի ուժի մեջ մտնելուն մնացել է 3 օր, իսկ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը «Աշխատանքային օրենսգրքում և Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծ է ներկայացրել՝ հանդես գալով ի վնաս աշխատողների իրավունքների։
Նախարարության կողմից առաջարկվող փոփոխությունով և լրացումներով սահմանվում են աշխատողին աշխատանքի չթույլատրելու, գործատուի կողմից աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու, աշխատանքի չթույլատրելու և լիազորությունների դադարեցման կամ ազատելու հիմքերն այն դեպքերի համար, երբ աշխատողի կողմից չի ներկայացվում աշխատանքի ներկայանալու անհրաժեշտ պայման հանդիսացող փաստաթղթերը։
«Աշխատանքի ներկայանալիս վարակիչ հիվանդությունների տարածման կանխարգելմանն ուղղված սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոններով նախատեսված` աշխատանքի ներկայանալու անհրաժեշտ պայման հանդիսացող փաստաթղթերը աշխատողի կողմից չներկայացնելու դեպքում գործատուն աշխատողին չի թույլատրում գտնվելու աշխատավայրում, կատարելու իր աշխատանքային պարտականությունները և չի վճարում աշխատավարձ մինչև սույն մասով նախատեսված փաստաթղթերը ներկայացնելը»,- նշված է նախագծում։
Գործատուն իրավունք կունենա աշխատանքից ազատել աշխատակցին, եթե ավելի քան 30 օր անընդմեջ կամ վերջին տասներկու ամսվա ընթացքում` ավելի քան 50 օր աշխատողն իր աշխատանքային պարտականությունները չի կատարել։
Նշված կարգավորումները չեն տարածվում նախագահի, ԱԺ պատգամավորի, վարչապետի, համայնքի ղեկավարի և համայնքի ավագանու անդամի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սահմանադրական դատարանի դատավորի, անկախ պետական մարմնի անդամի, ինքնավար մարմնի անդամի, Վիճակագրության պետական խորհրդի անդամի, վճռաբեկ, վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանի դատավորի, գլխավոր դատախազի պաշտոնների վրա։
Նախարարությունը նկատել է, թե ամբողջ աշխարհում շարունակում է պահպանվել կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ստեղծված արտակարգ իրավիճակը։ Ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, նկատվում է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակվելու դեպքերի, նաև այդ հիվանդության հետևանքով մահվան դեպքերի թվերի աճ:
22:55 10/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱմենազավեշտալին այն է, օր օրենքի փոփոխության հիմնավորման մեջ գրված է բացառապես COVID-19-ի վիճակագրությունը. իրավաբան
20:23 01/10/2021  |  ԿորոնավիրուսՊատվաստումը չի կարող իրականացվել՝ անկախ մարդու գիտակցված որոշումից, դա բժշկական միջամտություն է. պրոֆեսոր Սամվել Գրիգորյան
19:17 01/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանը կորոնավիրուսի դեմ չինական Sinopharm պատվաստանյութի 1 մլն չափաբաժին է ստացել
23:50 27/09/2021  |  Միջազգային լրահոսPfizer-ը կորոնավիրուսի դեմ կանխարգելիչ դեղամիջոցի լայնածավալ փորձարկումներ է սկսել
10:22 26/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀիվանդացել եմ, ինչու՞ պատվաստվեմ. ո՞րն է պատվաստման ծրագրի իրական նպատակը. Էդուարդ Հովհաննիսյան. տեսանյութ

Непривитые от COVID-19 или непрошедшие тестирование сотрудники не будут допущены к работе, могут лишиться зарплаты 10/11/2021   15:32  |  Коронавирус
Работодатель будет вправе не допускать сотрудника к работе, не выплачивать зарплату, а также уволить, если последний не предъявит сертификат о вакцинации от коронавируса или прохождении тестирования.
До вступления в силу обязательного требования о прохождении тестирования или вакцинации осталось 3 дня, а  министерство труда и социальных вопросов представило поправки к Трудовому кодексу и закону “О публичной службе”, действуя во вред правам трудящихся.
Предлагаемые министерством изменения и дополнения определяют основания для недопуска работника к работе, расторжения трудового договора работодателем, прекращения полномочий или увольнения для тех случаев, когда работник не предъявляет необходимые документы, необходимые для выхода на работу.
“При выходе на работу в случае непредъявления работником документов, предусмотренных санитарно-эпидемиологическими правилами, направленными на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, являющихся необходимым условием для явки на работу, работодатель не допускает работника до рабочего места для выполнения трудовых обязанностей, не выплачивает заработную плату до подачи документов, предусмотренных данной частью”, - отмечается в проекте.
Согласно поправкам,  работодатель вправе уволить работника, если более 30 дней подряд или в течение последних 12 месяцев работник не выполнял свои должностные обязанности более 50 дней.
Упомянутые нормы регулирования не распространяются на президента, депутатов парламента, премьера, руководителя общины и главы Совета старейшин, Защитника прав человека, судьи Конституционного суда, члена независимого органа, члена органа самоуправления, члена Государственного совета по статистике, судей Апелляционного, Кассационного суда и суда первой инстанции и генпрокурора.
Министерство отметило, что во всем мире сохраняется чрезвычайная ситуация, вызванная коронавирусной инфекцией. Как во всем мире, так и в Армении наблюдается рост случаев заражения коронавирусом и  смертности из-за этого заболевания.