Առողջապահության նախարարությունից չեմ ուզում բողոք լսել. Վարչական լծակներն օգտագործեք, պատվաստումն առաջ պետք է գնա. Փաշինյան 10/07/2021 11:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին կորոնավիրուսի ակտիվ դեպքերի մեջ ընդամենը 176 հոգի ունենք, որոնք պատվաստված լինելով, հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեն: Սա ցույց է տալիս, որ պատվաստումները կանխում են հիվանդացության ծանր, ծայրահեղ ծանր ընթացքները: Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Պատվաստումների ակտիվություն ունենք, բայց սա բավարար տեմպ չէ և ցավոք սրտի դեռ կան որոշ անձինք, որոնք չարամտորեն խաթարում են այն ինֆորմացիոն դաշտը, որը քաղաքացիներին շփոթության մեջ է գցում: Եվրոպական մի շարք երկրներ արդեն պատվաստումները հասցրել են 90 տոկոսի: Հարց է ծագում՝ ի՞նչն է խնդիրը, ի՞նչ շահեր ունեն այս անձինք, որ Հայաստանում հնարավորինս դանդաղի պատվաստումային գործընթացը»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդհատեց նախարարին և փորձեց պարզաբանել, թե ինչ շահեր ունեն այն մարդիկ.
«Սկզբում երբ ՀՀ-ում մարդիկ սկսեցին կորոնավիրուսից մահանալ, նրանք ամեն օր այդ մահերը վերցնում էին ու քաղաքական շահարկման թեմա դարձնում: Նրանց պետք է, որ հնարավորինս շատ մարդ մահանա, որ ասեն՝ կառավարությունը չի կարողանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարել: Ինչու՞ ենք բողոքում, որ ինչ-որ մարդիկ ինչ-որ բան են անում: Կա հստակ պետության պարտավորություն: Վարչական լծակները գործադրեք, պատվաստումը պետք է առաջ գնա: Ես առողջապահության նախարարությունից չեմ ուզում բողոք լսել, որ խանգարում են պատվաստման գործընթացներին: Պետությունն ունի բոլոր լծակներն՝ ընդունելու անհրաժեշտ իրավական ակտեր»,-ասաց վարչապետը:

“Задействуйте административные рычаги, вакцинация должна идти полным ходом”: Пашинян заявил, что не хочет слышать жалоб от Минздрава 10/07/2021   12:11  |  Коронавирус
В Армении на данный момент лишь 176 активных случаев заражения коронавирусом вакцинированных граждан, которые нуждаются в стационарном лечении; это говорит о том, что вакцинация предотвращает тяжелое и крайне тяжелое течение болезни. Об этом на заседании правительства в четверг заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
“Наблюдается усиление темпов вакцинации, но этого недостаточно. К сожалению, все еще встречаются лица, которые злонамеренно извращают информацию, вводя граждан в замешательство. Ряд европейских стран уже довели объемы вакцинации до 90%. Возникает вопрос: в чем проблема, какие интересы преследуют эти лица?”- сказала Аванесян.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян прервал министра и попытался объяснить, какие интересы преследуют эти люди.
“Сначала, когда в Армении стали умирать люди от коронавируса, они  каждый день спекулировали на теме смерти. Им нужно, чтобы умирали как можно больше людей для того, чтобы говорить о неспособности правительства бороться с коронавирусом. Зачем мы жалуемся на выходки некоторых людей. Есть четкое обязательство государства. Задействуйте административные рычаги, вакцинация должна идти полным ходом. Я не хочу слышать жалоб от Минздрава, что им мешают проводить вакцинацию. В распоряжении государства имеются необходимые правовые акты для задействования всех рычагов”, - сказал премьер.