Moderna ընկերության պատվաստանյութը վաղվանից կլինի արդեն պոլիկլինիկաներում և ամբուլատորիաներում. Ավանեսյան 10/07/2021 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Տրանսպորտային միջոցներում սահմանված հակահամաճարակային կանոններին հետևումը բավարար չէ: Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ հորդորելով իր գործընկերներին հետևել կանոնների պահպանման վերահսկողությանը:
Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ ՀՀ բնակչության 14 տոկոսը ստացել է պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը, սակայն համաշխարհային միջին ցուցանիշը բավական բարձր է:
«Շատերը ներկայացնում են պատվաստումների հակացուցումների իրենց պատկերացումները, որ օրինակ ունեն շաքարային դիաբետ, բայց բոլոր ան արգումենտները, որ հնչել են, ի վերջո պարզվել է՝ ոչ թե հակացուցում են, այլ ուղիղ ցուցում են պատվաստման համար»,-ասաց նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանը նաև նշեց, որ Moderna ընկերության պատվաստանյութի բաշխման գործընթացն արդեն սկսվել է: Վաղվանից պոլիկլինկաներն ու ամբուլատորիաներն արդեն կունենան պատվաստանյութը:

Вакцина от COVID-19 производства компании Moderna с завтрашнего дня поступит в поликлиники Армении 10/07/2021 13:53 | Коронавирус
Процесс распределения вакцины от коронавируса производства компании Moderna по поликлиникам Армении уже начался. Об этом сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян на брифинге.
"С завтрашнего дня вакцина будет уже в поликлиниках и амбулаториях", – сказала глава Минздрава.
Анаит Аванесян сообщила, что 14% населения Армении получили первую дозу вакцины, однако средний мировой показатель довольно высок.
“Многие делятся своими представлениями о противопоказаниях к вакцинации, например, о наличии у них сахарного диабета, но все те аргументы, которые звучали, как выяснилось, оказались не противопоказанием, а прямым показанием к вакцинации”, - сказала министр.