Չի բացառվում առաջիկայում անցկացնել Միրզոյան-Բայրամով հերթական հանդիպումը. Ադրբեջանի ԱԳՆ 10/07/2021 11:05 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան հայտարարել է, որ չի բացառվում ապագայում անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հաջորդ հանդիպումը, գրում է haqqin.az-ը:
«Օգտակար ենք համարում հետկոնֆլիկտային շրջանում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը միտված հարցերի քննարկումը: Որոշ ժամանակ առաջ Նյու Յորքում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը: Մենք չենք բացառում ապագայում նման հանդիպման անցկացումը», - նշել է Աբդուլաևան:
Աբդուլաևան հայտարարել է նաև, թե հաղորդակցությունների բացումը, սահմանազատման շուրջ բանակցությունների սկիզբը կարող են առողջ հիմք ստեղծել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ կառուցողական առաջընթացի համար:
«Հայտնի է, որ այստեղ մի շարք բաց հարցեր կան։ Մենք կարծում ենք, որ հաղորդակցությունների բացումը, սահմանների դելիմիտացիայի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը կարող են առողջ հիմք ստեղծել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ կառուցողական առաջընթացի համար»։

В Баку заявили, что не исключают проведения встречи главы МИД Азербайджана и Армении 10/07/2021   11:39  |  Лента новостей
Азербайджан не исключает встречи министров иностранных дел Азербайджана и Армении, заявила в четверг журналистам руководитель пресс-службы азербайджанского МИД Лейла Абдуллаева. Ее слова приводит азербайджанские СМИ.
“Мы считаем полезным обсуждение вопросов, направленных на нормализацию армяно-азербайджанских отношений в постконфликтный период. Некоторое время назад в Нью-Йорке состоялась встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении. Мы не исключаем проведения подобной встречи и в будущем", - сказала Абдуллаева.
Она также заявила, что “открытие коммуникаций, начало переговоров по делимитации границ могут создать здоровую основу для конструктивного продвижения в направлении установления устойчивого мира в регионе
"Известно, что здесь есть ряд открытых вопросов. Считаем, что может быть создана здоровая основа для начала переговоров по разблокированию коммуникаций, делимитации границ, конструктивного продвижения по пути построения устойчивого мира в регионе", - отметила Абдуллаева.