Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մանդատի ներքո կրկին հանդիպելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել.Միրզոյան 10/06/2021 17:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մանդատի ներքո կրկին հանդիպելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել: Այս մասին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ վերջերս տեղի ունեցած հանդիպմանը:
Միրզոյանի խոսքով՝ կայանալիք հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են հումանիտար հարցեր, որոնք վերաբերվում են մասնավորապես Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խնդրին:
ԱԳ նախարարը ողջունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերսկսումը և ընդգծեց, որ դրանք բխում են Հայաստանի և Արցախի շահերից:
«Մեկ անգամ ևս փաստում ենք, որ խնդիրը լուծված չէ: Ադրբեջանը սիրում է ասել, թե խնդիրն այլևս գոյություն չունի: Կարծում եմ՝ սա միջազգային հանրության կողմից ևս մի հավաստիացում է, որ խնդիրը գոյություն ունի և լուծում պահանջում է, և լուծման փնտրտուքը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ֆորմատով, միջազգային ճանաչում ստացած միակ մանդատ ունեցող մարմնով»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Նա կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խնդրի լուծումը՝ նշելով, որ դա ինչ-որ փուլում ենթադրում է ամենաէական հարցերի քննարկում:
«Դրական եմ համարում, որ ըմբռնում կար, թե ելնելով լարվածությունից, ելնելով բազմաթիվ չլուծված և օրեցօր ծագող զանազան հարցերի առկայությունից՝ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել նորից հանդիպել և առաջնային քննարկման առարկա դարձնել հումանիտար հարցերը: Իհարկե, առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հարցին, հաստատման սպասող գերիների առկայության հարցին, ԼՂ-ում հումանիտար առաքելությունների, միջազգային կազմակերպությունների հասանելիության հարցին, բազմաթիվ այսպիսի խնդիրներին: Կարծում եմ, որ այս խնդիրների դրական լուծումը առաջին հերթին Ադրբեջանի կողմից կառուցողական դիրքորոշման վկայություն կլինեն, և կստեղծեն այնպիսի մթնոլորտ, որտեղ կարող ենք ամենակարևոր հարցերը քննարկել ժամանակի ընթացքում»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանն առաջարկեց ուշադրություն դարձնել համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ տեղ գտած ձևակերպումներին: Ըստ նրա՝ ամեն ինչ դրանով ասված է:

Главы МИД Армении и Азербайджана достигли договоренности о проведении новой встречи под эгидой МГ ОБСЕ 10/06/2021   18:21  |  Лента новостей
Главы МИД Армении и Азербайджана достигли договоренности о проведении новой встречи под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом сообщил в ходе правительственного часа в парламенте в среду министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, представляя недавнюю встречу с сопредседателями МГ ОБСЕ и главой МИД Азербайджана в Нью-Йорке.
По словам Мирзояна, в ходе предстоящей встречи планируется обсудить гуманитарные вопросы. В первую очередь, речь об армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, о вопросе наличия пленных, ожидающих подтверждения, доступа гуманитарных миссий, международных организаций в НК, множества других таких проблем.
"Полагаю, что положительное решение этих проблем покажет конструктивный подход азербайджанской стороны и будет создана такая атмосфера, которая со временем позволит обсуждать наиболее важные вопросы", - сказал глава МИД.
Глава МИД Армении приветствовал возобновление переговорного процесса в формате Минской группы ОБСЕ и подчеркнул, что это исходит из интересов Армении и Арцаха.
"Мы еще раз констатируем, что вопрос не решен. Вы знаете, в Азербайджане любят говорить, что такой проблемы больше не существует. Полагаю, что это еще одно заверение со стороны международного сообщества касательно того, что проблема существует и она требует решения. И поиски решения должны проходить в формате сопредседательства МГ ОБСЕ, органа, обладающего единственным мандатом, получившим международное признание", - сказал Арарат Мирзоян.
Он придал важность решению проблемы под эгидой сопредседательства МГ ОБСЕ, указав, что это на каком-то этапе подразумевает обсуждение самых существенных вопросов.
Мирзоян предложил обратить внимание на формулировки, нашедшие отражение в заявлении, распространенном  сопредседателями. По его словам, этим все сказано.
00:33 14/09/2021  |  Карабахский конфликтПашинян встретился с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ
09:58 08/09/2021  |  ПолитикаАрцах не может быть в составе Азербайджана, необходимо всеобъемлющее урегулирование конфликта – Бабаян