Քաղավիացիայի կոմիտեն հաստատում է՝ ՀՀ օդային տարածքով իրականացվել է Բաքու-Նախիջևան թռիչք 10/06/2021 16:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հաստատում է, որ սույն թվականի հոկտեմբերի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով իրականացվել է Բաքու-Նախիջևան երթուղով թռիչք:
«Ինչպես Հայաստանի Հանրապետության, այնպես էլ Ադրբեջանի օդային տարածքների օգտագործումը չի սահմանափակվել քաղաքացիական օդանավերի համար՝ բացառությամբ 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվածի»։
Կոմիտեից հայտնում են, որ նշված երթուղով թռիչքները շարունակաբար իրականացվել են նաև նախկինում` մինչև 2014 թվականի նոյեմբերի 8-ը, ինչից հետո ադրբեջանական կողմն իր նախաձեռնությամբ դադարել է օգտվել Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքից։
«Այս ողջ ընթացքում «Զվարթնոց» օդանավակայանից Ադրբեջանի օդային տարածքով չվերթեր են իրականացվել դեպի այլ երկրներ և հակառակ ուղղությամբ և շարունակում են իրականացվել։
Հավելենք նաև, որ ՀՀ ավիացիոն իշխանությունների կողմից տարանցիկ թռիչքի թույլտվություն չի տրամադրվում, քանի որ ըստ ընթացակարգերի՝ քաղաքացիական օդանավերով տարանցիկ թռիչքների իրականացման համար որևէ թույլտվություն չի պահանջվում:
Օդային մայրուղիների ընտրության իրավասությունը վերապահված է օդանավ շահագործողներին» , - նշված է քաղավիացիայի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Комитет гражданской авиации Армении отреагировал на сообщения о рейсе Баку-Нахиджеван 10/06/2021   17:27  |  Лента новостей
Комитет гражданской авиации подтверждает, что 6 октября текущего года через воздушное пространство Армении был выполнен рейс по маршруту Баку-Нахиджеван-Баку.
"Как известно, использование воздушных пространств Армении и Азербайджана для гражданских бортов никогда не ограничивалось, за исключением периода 44-дневной войны", - говорится в сообщении.
В Комитете сообщили, что рейсы по тому же маршруту осуществлялись непрерывно и ранее – до 8 ноября 2014 года, после чего азербайджанская сторона по собственной инициативе перестала пользоваться воздушным пространством Республики Армения.
"Все это время из аэропорта из ереванского аэропорта «Звартноц» через воздушное пространство Азербайджана выполнялись рейсы в другие страны и в обратном направлении и продолжают осуществляться", - говорится в заявлении.
В Комитете также добавили, что авиационными властями РА не выдается разрешение на транзит, так как в соответствии с процедурами разрешения на транзитные полеты гражданских воздушных судов не требуются.