Հայաստանը տվեց առաջին թյուրքական միջանցքը. Վարուժան Գեղամյան 10/06/2021   11:14  |  Մեկնաբանություն
Այս առավոտյան նախնական տվյալներով պարզ դարձավ, որ Ադրբեջանը ներքին թռիչք է իրականացրել դեպի Նախիջևան՝անցնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը:
Վերջինս հավելել է, որ սա, ըստ էության, Ադրբեջան-Նախիևջան-Թուրքիա («թյուրքական») միջանցքի առաջին բաղադրիչն էր՝ օդային միջանցքը, որի մասին պարզապես կերազեին Ադրբեջանում, եթե չլիներ կապիտուլիանտը։ Թուրքագտետը մեկ անգամ էլ է բացատրել այս ամենի կարևորությունը։
«Ադրբեջան պետության ստեղծման առաջին վայրկյանից (և նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Կովկասում թյուրքական պետություն ստեղծելու գաղափարը դեռևս Օսմանյան քաղաքական գործիչների և մտավորականների գլխում էր կամ թղթի վրա), խնդիր էր դրված ուղիղ կապով միավորել Օսմանյան կայսրությունը (ապա՝ Թուրքիան) սեփական նախագծին՝ Ադրբեջան պետության հետ։ Դրա համար կար միայն մեկ՝ թե՛ աշխարհագրորեն, թե՛ աշխարհաքաղաքականորեն հնարավոր տարբերակ՝ նվաճել հայկական Նախիջևանի, Սյունիքի և Արցախի տարածքները և ուղիղ կապվել Բաքվի հետ։ 1918-1921թթ. ընթացքում դա ստացվեց իրականացնել միայն մասնակիորեն՝ Նախիջևանն ու Արցախը անցան Ադրբեջանին, Սյունիքը մնաց հայկական և կապը չստացվեց։ Անկախությունից հետո մենք կարողացանք ոչ միայն Սյունիքը պաշտպանել, այլ հետ բերել Արցախը, այդպիսով կրկնակի բացառելով միջանցքի հնարավորությունը և մեծացնելով մեր սեփական աշխարհաքաղաքական կշիռը»։
Գեղամյանը գրել է նաև, որ այսօր էլ «Միջանցք» անունը ստացած այս խնդիրը լուծելու պարագայում ոչ միայն Թուրքիան է դառնում եվրասիական գերտերություն, այլև Ադրբեջանն է լուծում իր գլխավոր խնդիրները՝ Նախիջևանի լիարժեք յուրացում և հայկական Սյունիքի և Արցախի սողացող նվաճում երկու կողմից։
«2020թ. Հայաստանում գործող կապիտուլիացիոն ռեժիմը, հանուն սեփական իշխանությունը պահելու, համաձայնեց կատարել Թուրքիայի և Ադրբեջանի գլխավոր պահանջը և կապ տրամադրել այդ երկուսին սեփական տարածքով։ Այսօր առավոտյան արդեն պաշտոնապես տրվեց միջանցքի օդային հատվածը։
Հենց այսպիսի դեպքերն են լիարժեք ապացուցում, որ ՀՀ-ում այսօր գործում է դե ֆակտո թուրքամետ իշխանություն։
Եթե կապիտուլիանտի գործունեությունը չկասեցվի ազգային ուժերի և արտաքին գործընկերների համագործակցությամբ, ապա օդային միջանցքից հետո հերթը կհասնի ցամաքային միջանցքին»,- գրել է թուրքագետը։
10:14 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ավիաընկերությունը այսօրվանից Հայաստանի օդային տարածքով իրականացնում է Բաքու-Նախիջևան-Բաքու չվերթներ
22:44 05/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄենք համաձայնեցնում ենք մեր դիրքորոշումները Ռուսաստանի հետ՝ Կովկասում իրադարձությունների զարգացման հետ կապված. Իրանի ԱԳ նախարար
19:32 05/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայի տարածաշրջանում կանխվել է ծայրահեղական թուրքական իսլամիստական կազմակերպության կողմնակիցների խմբի գործունեությունը
15:35 04/10/2021  |  Միջազգային լրահոս21-րդ դարի Ադրբեջանական Նացիզմը. հրեական համայնքի երեխաներին պարտադրում են երգել Ադրբեջանի հիմնը

Армения предоставила первый тюркский коридор - Варужан Гегамян 10/06/2021   11:57  |  Лента новостей
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян прокомментировал информацию об использовании воздушного пространства Армении для выполнения пассажирских рейсов Баку-Нахиджеван-Баку.
“Этим утром, по предварительным данным, стало известно, что Азербайджан выполнил внутренний рейс в Нахиджеван через воздушное пространство Республики Армения. Это, по сути, стало первым компонентом коридора Азербайджан-Нахиджеван-Турция (“тюркского” коридора) – воздушным коридором, который в Азербайджане продолжал бы оставаться лишь мечтой, если бы не было капитулянта", - пишет эксперт на своей странице в Facebook.
Тюрколог объяснил важность всего этого.
“С первой же секунды создания государства Азербайджан (и даже в то время, когда идея создания тюркского государства на Кавказе все еще была в головах османских политиков и представителей интеллигенции или на бумаге), была поставлена задача напрямую объединить Османскую империю (далее – Турцию) с ее проектом – государством Азербайджаном. Для этого существовал лишь один – как географический, так и геополитический – возможный вариант: завоевать территории армянских Нахиджевана, Сюника, Арцаха и напрямую соединиться с Баку. В 1918-1921 гг. осуществить это удалось лишь частично: Нахиджеван и Арцах перешли к Азербайджану, Сюник остался армянским и обеспечить связь не удалось. После обретения независимости мы смогли не только защитить Сюник, но и вернуть Арцах, тем самым вдвое увеличив невозможность коридора и повысив наш собственный геополитический вес. И сегодня при решении этой проблемы, получившей название "Коридор", не только Турция становится евразийской сверхдержавой, но и Азербайджан решает свои главные проблемы: полноe присвоение Нахиджевана и ползучая экспансия армянских Сюника и Арцаха с двух сторон", - отметил Гегамян.
По его словам, действующий в Армении с 2020 г. капитулянтский режим ради удержания собственной власти согласился выполнить главное требование Турции и Азербайджана и предоставить связь этим двоим через свою собственную территорию.
"Сегодня утром уже официально был предоставлен воздушный участок коридора. Именно подобные случаи в полной мере доказывают, что сегодня в Республике Армения– де-факто протурецкая власть. Если деятельность капитулянта не будет остановлена при сотрудничестве национальных сил и внешних партнеров, то за воздушным коридором наступит черед сухопутного коридора”, - написал тюрколог.