Հայաստանի և Ադրբեջանի օդային տարածքը երբեք չի փակվել ավիափոխադրումների համար. 8 տարի առաջ Ադրբեջանն էր հրաժարվել օգտվել. ՔՊ-ական պատգամավոր 10/06/2021 14:00 | Մեկնաբանություն
Սխալ են պնդումները, թե Իրանը փակել է Ադրբեջանի համար օդային տարածքը, իսկ Հայաստանը` բացել.- ՔՊ ֆեյսբուքյան էջում տարածվել է ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի պնդումները։
Պատգամավորը նկատում է, որ Իրանը փակել է միայն ռազմական նշանակության թռիչքների հնարավորությունը, իսկ Ադրբեջանից իրականացվող քաղաքացիական թռիչքների համար օդը շարունակում է բաց մնալ։
Պատգամավորը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրող «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ընկերության հաղորդագրությանը, թե սկսել է օգտագործել Հայաստանի օդային տարածքը։
«Հայաստանի օդային տարածքը երբեք չի փակվել ադրբեջանական քաղաքացիական ավիափոխադրումների համար։ Հենց Ադրբեջանն է 2013 թվականին իր նախաձեռնությամբ որոշել դադարեցնել Հայաստանի օդային տարածքով ավիափոխադրումները, որպեսզի տնտեսական վնաս հասցնի մեզ (օդային տարածքի օգտագործումը ենթադրում է որոշակի վճարներ), իսկ երեկվանից էլ որոշել է վերսկսել մեր օդով ավիափոխադրումներ իրականացնելը»։
Մինասյանը գրել է, թե Ադրբեջանի օդային տարածքը իր հերթին փակ չի եղել Հայաստանի ավիաընկերությունների համար, պարզապես Հայաստանն է հրաժարվել փոխադրումներ կատարել Ադրբեջանի տարածքով։

Депутат от партии Пашиняна прокомментировала сообщения азербайджанской авиакомпании о начале использования воздушного пространства Армении 10/06/2021   14:41  |  Лента новостей
Утверждения о том, что Иран закрыл свое воздушное пространство для Азербайджана, а Армения открыла, неверны, написала депутат парламента от правящей фракции Лилит Минасян. Запись депутата опубликована на странице партии "Гражданский договор" в Facebook.
Депутат указала, что Иран закрыл лишь возможность полетов военного назначения, а  для полетов гражданских судов, выполняемых из Азербайджана, небо продолжает оставаться открытым.
Она также прокомментировала сообщение компании "Азербайджанские авиалинии" о начале использования воздушного пространства Армении.
"Воздушное пространство Армении никогда не закрывалось для азербайджанского гражданского воздушного транспорта. Именно Азербайджан в 2013 году по собственной инициативе решил приостановить полеты над воздушным пространством Армении, чтобы нанести экономический ущерб(использование воздушного пространства подразумевает определенные сборы), а со вчерашнего дня решил возобновить авиаперевозки через наше небо", - написала она.
Минасян также указала, что воздушное пространство Азербайджана, в свою очередь, не было закрыто для армянских авиакомпаний, просто Армения отказалась осуществлять перевозки через территорию Азербайджана.
"С тем же успехом мы можем, например, с сегодняшнего дня начать использовать их воздушное пространство", - написала она.