2015թ հետո շատ ավելի հստակ մեսիջներով, ճնշումներով փորձում էին Արցախյան խնդիրը լուծել. Արայիկ Հարությունյանը՝ պատերազմի ելքի մասին 10/05/2021 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե 2020թ պատերազմը լիներ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, արդյունքներն այլ կլիներ՝ հօգուտ մեզ։ Մենք կռվել ենք աշխարհի դեմ, աշխարհը համբերատար սպասում էր։ Բոլորը սպասում էին այս արդյունքներին, քանի որ ժամանակի ընթացքում՝ 2015թ հետո շատ ավելի հստակ մեսիջներով, ճնշումներով փորձում էին Արցախյան խնդիրը լուծել։ Այս մասին հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ պարտադիր պետք է ընդունեին յոթ շրջաններն ինչ-որ կարգավիճակի դիմաց տարբերակը, ինչից հետո կլիներ երկար բանակցային գործընթաց, որի լուծումը պարզ չէր։
Հարությունյանը հայտարարեց, որ չեն համաձայնել, քանի որ բոլորս արդեն 1996-97թթ․-ից սկսած զիջումների առումով շատ ավելի կոշտ կամ ծանր պահվածք են դրսևորել։
Արայիկ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ 2006թ մասնակցել է մի խորհրդակցության՝ «Նավթայն գործոնի դերը Ղարաբաղյան խնդրում» խորագրով, որի ընթացքում ինքը ելույթ է ունեցել՝ նշելով, որ հավանական պատերազմը կլինի 2014-15 թվականներին և եթե զարգացումները լիներ այնպես, ինչպես կար, կորցնելու էինք ոչ միայն Արցախը, այլև՝ Հայաստանը։
Հաղթելու կամ չպարտվելու միակ գործոնը կլիներ այն, որ Հայաստանն ապահովեր տարեկան 8 տոկոս տնտեսական աճ, քանի որ Ադրբեջանն արդեն 2008թ շահագործեց Բաքու-Թիֆլիս-Ջեյհան նավթամուղը։
«Պայքարել հնարավոր կլիներ, եթե ունենայինք տնտեսական աճ և սպառազինության համապատասխան մատակարարում։ Ադրբեջանը շարունակեց իր նավթային պիկը, Հայաստանը 2008թ ունեցավ 14 տոկոս տնտեսական անկում, ֆինանսական, տնտեսական շատ ծանր վիճակ»,- նշեց Հարությունյանը։

Если бы война 2020 года шла бы между Арменией и Азербайджаном, то результаты были бы в нашу пользу – Арутюнян 10/05/2021 14:29 | Лента новостей
Если бы война 2020 года шла бы между Арменией и Азербайджаном, то результаты были бы другими, они были бы в нашу пользу, заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян на встрече с молодежью.
"Мы воевали против мира. Мир терпеливо ждал. Все ждали этих результатов, потому что со временем, после 2015 года, вполне внятно, не с помощью месседжей, а давления пытались решить Арцахскую проблему по тому варианту - то есть 5 районов без статуса, 7 районов с каким-то временным статусом, то есть мы должны были обязательно принять этот вариант, после чего последовал был более длительный переговорный процесс, разрешение которого было неясным. Почему не согласились? Потому что с 1996–1997 годов мы вели себя более жестко в плане уступок...", - заявил он.
Арутюнян рассказал, что в 2006 году принял участие в круглом столе на тему роли нефтяного фактора в Арцахском вопросе.
"Я неоднократно говорил: в 2014-2015 годах может начаться война, и если развитие будет таким, каким было в то время, мы потеряем не только Арцах, но и Армению. Единственным фактором, который позволил бы одержать победу или не потерпеть поражение, было бы обеспечение хотя бы 8%-ого ежегодного экономического роста Армении, поскольку Азербайджан уже в 2008 году уже стал эксплуатировать нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан", - заявил он.
По его словам, борьба была бы возможна, если бы у нас был экономический рост и соответствующие поставки вооружения.
"В Азербайджане продолжился нефтяной пик, в Армении же в 2008 году экономический спад составил 14%...", - сказал он.