Իրանից պատվիրակություն է ժամանել Երևան. Կմասնակցեն Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի այլընտրանքային մայրուղու կառուցմանը 10/05/2021 11:40 | Միջազգային լրահոս
Իրանական պատվիրակությունն ուղևորվել է Երևան՝ քննարկելու Իրանի մասնակցությունը Հայաստանում տարանցիկ ճանապարհի կառուցման աշխատանքներին, որն այլընտրանք է լինելու Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհին: Տեղեկությունը հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
Իրանական պատվիրակությունը գլխավորում է Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության հարցով փոխնախարար և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Խեյրոլլահ Խադեմին:
Հիշեցնենք, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանը խիստ կանոններ է սահմանել իրանական բեռնատարների նկատմամբ, որոնք հատում են Սյունիքում տեղակայված ադրբեջանական անցակետը։
«Սա այն դեպքում, երբ Նորդուզ սահմանային անցակետից մինչև Երևան 400 կմ ճանապարհի միայն 20 կմ-ն է անցնում «Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը»»,- գրում է լրատվականը։
Իրանական բեռնատարների վարորդները բախվել են այնպիսի դժվարությունների, ինչպիսիք են 20-կիլոմետրանոց երթուղին հատելու համար լրացուցիչ տուրքերի վճարումը:

Иранская делегация направилась в Ереван: Тегеран примет участие в строительстве альтернативной дороги в Армении 10/05/2021   13:06  |  Лента новостей
Иранская делегация направилась в Ереван для обсуждения вопроса об участии Тегерана в строительстве транзитной дороги в Армении, которая станет альтернативой межгосударственной трассе Горис-Капан. Об этом сообщает агентство Mehr.
Иранскую делегацию возглавляет заместитель министра дорог и градостроительства и гендиректор организации по строительству и развитию транспортной инфраструктуры Ирана Хейролла Хадеми.
Напомним, за последний месяц Азербайджан ввел строгие правила в отношении иранских грузовиков, пересекающих азербайджанский пропускной пункт, размещенный в Сюнике.
Водители иранских грузовиков столкнулись с такими трудностями, как оплата дополнительных пошлин при пересечении 20-километрового участка.