Ալեն Սիմոնյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը 10/04/2021   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 4-ին հանդիպել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին` ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական ռազմավարական եւ գործընկերային հարաբերությունները` դրանց վկայությունը համարելով նաեւ այն, որ ՀՀ ԱԺ նախագահն իր առաջին պաշտոնական այցը կատարել է Ռուսաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորանքներ է փոխանցել ռուս ժողովրդին վերջերս կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առթիվ:
Կողմերը հանգամանորեն քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը` անդրադառնալով տեւական խաղաղության հաստատմանը եւ դրա իրականացումը խոչընդոտող խնդիրների վերացմանը: Այդ համատեքստում մասնավորապես կարեւորվել է հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց վերադարձի հարցը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հայ-ռուսական համագործակցությանը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, մարդասիրական եւ այլ ոլորտներում: Զրույցի ընթացքում առանձնակի շեշտադրվել է խորհրդարանների դերի մասին երկկողմ փոխգործակցության զարգացման եւ ամրապնդման գործում:
Երկուստեք կարեւորվել է նաեւ արդյունավետ համագործակցությունը ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում` հաշվի առնելով Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար:
15:06 28/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Բաքվի և Երևանի հետ պայմանավորվել են վերսկսել իրենց այցելությունները Արցախ. Հանդիպումներ են նախատեսված Ստեփանակերտում․ Լավրով

Ален Симонян и Сергей Лавров обсудили вопрос возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц 10/04/2021   16:50  |  Лента новостей
Находящаяся с официальным визитом в РФ делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 4 октября встретилась с главой МИД России Сергеем Лавровым. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя председателя НС, министр иностранных дел РФ высоко оценил армяно-российские стратегические и партнерские отношения, свидетельством чего, по его мнению,  является также факт первого официального визита спикера парламента Армении именно в Россию.
Выразив благодарность за прием, А.Симонян передал российскому народу поздравления с прошедшими парламентскими выборами.
Стороны подробно обсудили ситуацию в регионе, коснувшись установления прочного мира и устранения препятствий на пути его реализации. В этом контексте особое внимание было уделено, в частности, вопросу возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц.
Затронуто армяно-российское сотрудничество в политической, экономической, культурной, гуманитарной и других сферах. В ходе беседы особое внимание уделено роли парламентов в развитии и укреплении взаимодействия.
Обоюдно также отмечено эффективное сотрудничество в рамках Межпарламентской ассамблеи СНГ и Парламентской ассамблеи ОДКБ, с учетом приоритетов председательства Армении.
В завершение встречи председатель НС А.Симонян поблагодарил министра иностранных дел РФ С.Лаврова за значительный вклад в развитие армяно-российского сотрудничества.