Ի՞նչ կլինի 3.5 տարի հետո, եթե Ադրբեջանը չհամաձայնվի խաղաղապահ ուժերի մանդատի շարունակությանը. Ռոբերտ Քոչարյան 10/04/2021 12:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք դադարել ենք Արցախի անվտանգության երաշխավորը լինել։ Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը։
Արցախն այսօր անորոշությունների առջև են կանգնած, իսկ Հայաստանի իշխանություններն ըստ Քոչարյանի՝ խուսափում են խոսել Արցախի մասին։ Չեն խոսում հակամարտության կարգավորման մասին, ինչից տպավորություն է ստեղծվում, որ ուղղակի լվանում են ձեռքերն Արցախից։
«Արցախի հետ կապված բոլոր հարցերը հանգիստ հասցեագրում են ռուսական կողմին։ Մի քիչ ժամանակ էլ անցնի, արդեն նաև մեր հանրությունն Արցախի հետ կապված բոլոր հարցերը կապելու է ռուսական կողմի հետ, և Արցախի հետ կապված բոլոր անբարենպաստ որոշումները ևս կապավելու են ռուսական կողմի հետ։ Կարծում եմ՝ սա գիտակցաբար է արվում։ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Ղարաբաղի հարցը լուծել է, և մենք բանակցային սեղանին որևէ լուրջ արգումենտ չունենք՝ արդյունավետ բանակցություններ վարելու համար»,-նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա հավելեց, որ ինքն իրեն հաճախ հարց է տալիս, թե ինչ կլինի 3.5 տարի հետո, եթե հանկարծ Ադրբեջանը չհամաձայնվի խաղաղապահ ուժերի մանդատի շարունակությանը։
«Ինձ հետաքրքիր է՝ իշխանության ներկայացուցիչներն այս հարցն իրենց տալի՞ս են, թե՞ ոչ»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։

Что будет, если Баку не согласится продлить мандат миротворческой миссии России? Кочаряну интересно, задаются ли этим вопросом власти 10/04/2021   12:58  |  Лента новостей
Мы перестали быть гарантом безопасности Арцаха, заявил второй президент РА, лидер блока “Армения” Роберт Кочарян на пресс-конференции в понедельник, 4 октября.
По словам Кочаряна, Арцах оказался перед лицом неопределенности, а власти Армении даже избегают говорить о нем, не говорят и об урегулировании, из чего складывается впечатление, что они просто умывают руки от Арцаха.
“Все связанные с Арцахом вопросы они спокойно переадресовывают российской стороне. Немного спустя наше общество все вопросы по Арцаху будет связывать с российской стороной, в том числе и любые неблагоприятные решения. Полагаю, все это все делается сознательно. Азербайджан заявляет, что решил карабахский вопрос, и у нас на столе переговоров нет какого-либо серьезного аргумента для ведения эффективных переговоров", - отметил Роберт Кочарян.
Он добавил, что часто задается вопросом, что будет через 3,5 года, если вдруг Азербайджан не согласится продлить мандат российской миротворческой миссии.