Վիլնյուսում Նիկոլ Փաշինյանը և Լիտվայի վարչապետը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները 10/04/2021   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր մակարդակի բանակցություններ է անցկացրել Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ:
Դիմավորման արարողությունից հետո երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները նախ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը քննարկել են առանձնազրույցի, ապա ընդլայնված կազմերով հանդիպման ընթացքում:
Լիտվայի վարչապետը կարևորել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Վիլնյուս և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտում համագործակցության զարգացմանը: Ինգրիդա Շիմոնիտեն ողջունել է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված վերջին տարիների քայլերը և նշել, որ ինչպես Եվրոպական միության, այնպես էլ երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում իր երկրի կառավարությունը պատրաստ է օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանում տարբեր ոլորտներում տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Տիկին Շիմոնիտեն հիացմունքով է արտահայտվել Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների մասին և ընդգծել դրանց ժողովրդավարական սկզբունքներին և բարձր չափանիշներին համապատասախանության փաստը: Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ստացել է ժողովրդի լիարժեք մանդատը` ավելի լայն թափով առաջ մղելու բարեփոխումները:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-լիտվական առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը և Լիտվայի հետ փոխգործակցության զարգացումը տարբեր ուղղություններով: Վարչապետը նշել է երկու երկրների գործարարների միջև կապերի ընդլայնմանը միտված ծրագրերը և համոզմունք հայտնել, որ Երևանի և Վիլնյուսի միջև ուղիղ ավիաչվերթերի կազմակերպումը նոր ազդակ կհաղորդի զբոսաշրջության ոլորտում ընդլայնման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել լիտվական կողմին մեր երկրին կորոնավիրուսի դեմ 50 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ տրամադրելու համար և նշել, որ միայն համատեղ ջանքերով կլինի արդյունավետ պայքարել համավարակի դեմ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում Լիտվայի հետ սերտ գործակցությունը և հավելել, որ Հայաստանը շարունակելու է ժողովրդավարության ամրապնդման հաստատակամ քայլերը:
Կողմերն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել գործընթացների վերաբերյալ և կարևորել Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ամբողջական իրականացումը, մասնավորապես ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձի ապահովումը:
Հանդիպման արդյունքներով վարչապետեր Փաշինյանի և Շիմոնիտեի ներկայությամբ Հայաստանի և Լիտվայի առողջապահության նախարարությունների միջև ստորագրվել է փոխգործակցության մասին համաձայնագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Լիտվայի առողջապահության նախարար Արունաս Դուլկիսը:
12:02 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏարածաշրջանային կոմունիկացիաների և հաղորդակցության ուղիների բացումը շատ կարևոր է.Նիկոլ Փաշինյան
11:47 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը պետք է վերադարձնի նաև այն գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված չէ.Նիկոլ Փաշինյան
11:26 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրությունների արդյունքում մեր կառավարությունը մանդատ է ստացել` աշխատելու ժողովրդի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ.Նիկոլ Փաշինյան
10:33 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ինքնիշխանությունը, ԼՂ հայության իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում` ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելը մեր առաջնահերթություններից է. վարչապետ

Премьер-министры Армении и Литвы обсудили перспективы развития двусторонних отношений 10/04/2021   16:04  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Литовской Республике премьер-министр Никол Пашинян провел переговоры высшего уровня с премьер-министром Литвы Ингридой Шимоните. Подробности передает пресс-служба главы правительства РА.
После церемонии встречи премьер-министры двух стран сначала обсудили вопросы повестки двусторонних отношений тет-а-тет, затем состоялась встреча в расширенном составе.
Премьер-министр Литвы подчеркнула важность визита Никола Пашиняна в Вильнюс и выразила уверенность, что он придаст новый импульс развитию двустороннего политического, экономического и гуманитарного сотрудничества. Ингрида Шимоните приветствовала принятые за последние годы шаги по развитию демократии в Армении, отметив, что правительство ее страны готово поддержать реализуемые в Армении реформы в различных сферах как в рамках Европейского союза, так и в рамках двустороннего сотрудничества.
Г-жа Шимоните выразила восхищение состоявшимися в Армении внеочередными парламентскими выборами, а также подчеркнула их соответствие высоким демократическим принципам и стандартам. Она отметила, что правительство Армении получило полный мандат народа на продвижение реформ с большим размахов.
Никол Пашинян подчеркнул важность расширения армяно-литовских торгово-экономических связей и развития сотрудничества с Литвой в разных направлениях. Премьер-министр отметил направленные на расширение деловых связей между двумя странами программы и выразил уверенность, что организация прямого авиасообщения между Ереваном и Вильнюсом придаст новый импульс развитию туризма и расширению торгово-экономических связей.
Премьер-министр поблагодарил литовскую сторону за предоставление нашей стране 50 тыс доз вакцин против коронавируса, отметив, что только совместными усилиями можно эффективно бороться с пандемией. Никол Пашинян также подчеркнул необходимость тесного сотрудничества с Литвой в процессе демократических реформ, добавив, что Армения продолжит решительные шаги по укреплению демократии.
Стороны коснулись развитий в регионе Южного Кавказа. Премьер-министр Пашинян представил подробности о процессе и подчеркнул важность полноценной реализации Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября, в частности, по части обеспечения возвращения военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.
По итогам встречи в присутствии Никола Пашиняна и Ингриды Шимоните было подписано соглашение о сотрудничестве между министерствами здравоохранения Армении и Литвы. Документ подписали министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян и министр здравоохранения Литвы Арунас Дулкис.