Հայաստանի կառավարությունն արել է ամեն ինչ, որ Ադրբեջանն իրավիճակը բարենպաստ գնահատի՝ Ղարաբաղի հարցը պատերազմով լուծելու համար. Քոչարյան 10/04/2021   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմի ծանր պարտությունը մի շարք հարցեր է առաջացրել, բայց ցավոք հանրությունն այս մեկ տարվա ընթացքում որևէ հարցի տրամաբանված կամ ողջամիտ պատասխան չստացավ։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով այս ընթացքում նոր հարցեր են առաջացել, որոնց պատասխանները նույնպես չկան։ Ռոբերտ Քոչարյանն անդրադարձավ հարցին՝ արդյոք պատերազմն անխուսափելի՞ էր, թե՞ այն հրահրվել է՝ միտումնավոր կամ քաղաքական միամտությամբ։
«Յուրաքանչյուր երկիր նախքան պատերազմը սկսելը պետք է անի բավական խորը վերլուծություն։ Առաջին հերթին համադրում են իրենց զինված ուժերի հնարավորությունը հակառակորդի զինված ուժերի հետ, փորձում են գնահատել այդ երկրի ներքաղաքական իրավիճակը, այնուհետև փորձում են հասկանալ հակառակորդ երկրիա կառավարության ունակությունները՝ արդյոք այն կարող է կառավարել պատերազմը, որի հետո փորձում են հասկանալ, թե ինչպես իրենց կպահեն հակառակորդի դաշնակիցները և այն ռազմաքաղաքական միավորումները, որոնց կազմում է գտնվում հակառակորդը։ Սա դասական վերլուծություն է, առանց որի նմանատիպ որոշումներ չեն կայացվում։ Երբ այդ փաստերն իրենց համար բարենպաստ ձևով համընկնում են, որոշում են կայացնում պատերազմ սկսելու համար»,-նշեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հավելելով, որ սա պետական կառավարման այբուբենն է։
ՀՀ երկրորդ նախագահը նշեց, որ 2018թ.-ից սկսած Հայաստանի կառավարությունն արել է ամեն ինչ, որ բոլոր հանգամանքները համընկնեն, և Ադրբեջանն իրավիճակը բարենպաստ գնահատի՝ պատերազմի միջոցով Ղարաբաղի հարցը լուծելու համար։
19:00 29/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԴավիթ Տոնոյանը արժանի է իր նկատմամբ իշխանության պատվերով ճնշումներին. Հոխիկյան
18:56 29/09/2021  |  ՄեկնաբանությունՄեր բոլորիս սիրելի Հայկոյի անժամանակ մահով մեր ժամանակակից երգարվեստը, անկասկած մեծ կորուստ ունեցավ. Ռոբերտ Քոչարյան
16:16 26/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը կմասնակցի երթ-մոմավառությանը դեպի Եռաբլուր
09:52 23/09/2021  |  ՄամուլՌոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը հրավիրված են եղել Անկախության օրվա միջոցառմանը. «Ժողովուրդ»
10:27 21/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգն իր մեջ ուժ կգտնի ձերբազատվելու այն իշխանությունից, որն ազգային աղետի պատճառ դարձավ. Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձը
21:49 17/09/2021  |  ՄեկնաբանությունՆախագահ Քոչարյանին մի քանի անգամ Մոսկվա մեկնելու թույլտվություն տված դատավորը, այս անգամ շատ «պատահական»մերժում է. Վարդանյան
19:13 17/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը չի մեկնի Մոսկվա, դատարանը մերժել է դիմումը
16:18 16/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանն այցելել է Արմեն Չարչյանին
12:56 15/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանը հանձնարարել է մեծացնել հանրային ակտիվությունը
15:29 13/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանին՝ Մոսկվա մեկնելու թույլտվության հարցով փաստաբանները դիմել են դատարանին. Արձագանք դեռևս չկա

Правительство Армении сделало все, чтобы Азербайджан расценил ситуацию благоприятной для решения Карабахского вопроса военным путем - Кочарян 10/04/2021 11:54 | Лента новостей
Тяжелое поражение в войне вызвало целый ряд вопросов, но общество, к сожалению, за этот год так и не получило ответа на какой-либо разумный и логичный вопрос, заявил второй президент РА, лидер блока “Армения” Роберт Кочарян на пресс-конференции в понедельник, 4 октября.
По его словам, за этот период возникли новые вопросы, на которые тоже нет ответов. Роберт Кочарян также коснулся вопроса: можно ли было избежать войны или же она была спровоцирована преднамеренно либо по политической наивности?
“Каждая страна до начала войны должна провести глубокий анализ. В первую очередь она сравнивает возможности своих вооруженных сил с потенциалом ВС противника, пытается оценить внутриполитическую ситуацию, затем старается понять способности правительства страны-противника, в частности, может ли оно управлять войной, после чего пытается понять, как себя поведут союзники противника и те военно-политические единицы, в состав которых входит противник. Это классический анализ, без которого подобного рода решения не принимаются. При благоприятном совпадении этих фактов принимается решение о начале войны”, - отметил Роберт Кочарян, добавив, что это азбука государственного управления.
Второй президент Армении отметил, что с начала 2018 года правительство Армении сделало все, чтобы сошлись все обстоятельства и Азербайджан расценил ситуацию благоприятной для решения Карабахского вопроса военным путем.