Թեհրանն ընդլայնում է հարաբերությունները հարևան երկրների հետ. Իրանի ԱԳՆ-ն՝ ՀՀ-ում ադրբեջանցիների կողմից ստուգվող բեռնատարների մասին 09/14/2021 12:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Հարևանների հետ հարաբերություններն Իրանի համար առաջնահերթություն են, այդ գերակայությունն արտացոլված է նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականության հիմնարար մոտեցման մեջ. Հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի հարավում տիրող իրավիճակը, մասնավորապես այն, որ Գորիս-Կապան ճանապարհին տեղակայված անցակետում ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցնում և ստուգում են իրանական համարանիշերով բեռնատարները։
Խաթիբզադեի խոսքով՝ Թեհրանը հավասարակշռված է, բայց միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով իր առաջնահերթությունները, ընդլայնում է հարաբերությունները հարևան երկրների հետ:
«Մենք փորձում ենք օգտագործել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հնարավորությունները տարածաշրջանային զարգացման, խաղաղության եւ կայունության համար՝ բոլոր հարևանների մասնակցությամբ։ Մասնավորապես, օրակարգում են մեր հարաբերությունները Հայաստանի, ինչպես նաև մեր մյուս հարևանների հետ»,- ասել է Խաթիբզադեն ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԱԾ-ն սեպտեմբերի 12-ին հայտնել էր, որ Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցի ոստիկանները կանգնեցնում են իրանական բեռնատարները ՝ փաստաթղթերն ու բեռները ստուգելու համար: Չհաստատված տեղեկություններով՝ իրանցի վարորդներից 100-500 դոլար են պահանջում ուղեվարձի համար։

В МИД Ирана прокомментировали ситуацию с проверкой иранских грузовиков азербайджанцами на дороге Горис-Капан 09/14/2021   12:48  |  Лента новостей
Отношения с соседями являются для Ирана приоритетом, этот приоритет отражен в качестве основополагающего подхода внешней политики президента Эбрагима Раиси. Об этом заявил официальный представитель МИД ИРИ Саид Хатибзаде, комментируя  сложившуюся на юге Армении ситуацию, в частности, тот факт, что где азербайджанские полицейские останавливают и проверяют грузовики с иранскими номерами на пропускном пункте, размещенном на дороге Горис-Капан.
По словам Хатибзаде, Тегеран сбалансированно, но в то же время с учетом своих приоритетов расширяет отношения со всеми соседними странами.
"Мы стараемся использовать возможности Исламской Республики Иран для регионального развития, мира и стабильности с участием всех соседей. В частности, на повестке дня стоят наши отношения с Арменией, как и с другими нашими соседями", - сказал Хатибзаде.
Напомним, 12 сентября СНБ Армении сообщила, что на межгосударственной дороге Горис-Капан в Сюникской области Армении азербайджанские полицейские останавливают иранские грузовики для проверки документов и грузов. По неподтвержденным сведениям, с иранских водителей требуют 100-500 долларов за проезд.