Հայ ռազմագերիների և Ադրբեջանում պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը պետք է շարունակվի. Սլովակիայի ԱԳ նախարար 09/14/2021 12:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ ռազմագերիների և այնտեղ պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը պետք է շարունակվի, նաև պայմաններ պետք է թույլ տրվեն ականազերծում իրականացնելու համար՝ կանխելու լրացուցիչ կորուստները։ Այս մասին ՀՀ և Սլովակիայի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարության ընթացքում հայտարարեց Սլովակիայի ԱԳ նախարար Իվան Կորչոկը։
«Մենք մեծապես կարևորում ենք էսկալացիայի պոտենցիալ ունեցող ցանկացած գործողություններից ձեռնպահ մնալը և նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները լիովին իրականացնելը։ Ամեն կոնֆլիկտ հանգեցնում է սովորական մարդկանց տառապանքի, որոնք ցանկանում են ապրել խաղաղության մեջ։ Եթե կա խաղաղության հասնելու կամք և հաստատակամություն, ապա ցանկացած կոնֆլիկտ լուծվում է»,- նշեց նա։
Կորչոկը նշեց, որ որպես ԵՄ անդամ երկիր, շարունակում ենք սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը:
«Ողջունում ենք վստահության ամրացմանն ուղղված քայլերի իրականացումը՝ հայ ռազմագերիների վերադարձը, որոնք Ադրբեջանում են պահվում: Հայ ռազմագերիների և այնտեղ պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը պետք է շարունակվի, նաև պայմաններ պետք է թույլ տրվեն ականազերծում իրականացնելու համար՝ կանխելու լրացուցիչ կորուստները»,- նշեց Կորչոկը։

Процесс возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц из Азербайджана должен продолжаться – глава МИД Словакии 09/14/2021   13:17  |  Лента новостей
Процесс возвращения армянских военнопленных и удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц должен продолжаться. Об этом во вторник в Ереване заявил глава МИД Словакии Иван Корчок на совместной пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном.
Министр подчеркнул, что Словакия как член ЕС продолжает поддерживать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
“Мы приветствуем шаги, направленные на укрепление доверия, в том числе возвращение удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. Процесс возвращения военнопленных и удерживаемых гражданских лиц должен продолжаться. Нужно также обеспечить условия для разминирования во избежание новых потерь", - добавил Корчок.
10:38 14/09/2021  |  Лента новостейГлава МИД Словакии почтил в Ереване память жертв Геноцида армян
14:53 08/09/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Омбудсмен рассказал об особо жестоком обращении азербайджанцев с гражданскими лицами
12:34 08/09/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Пытали даже раненых: омбудсмен Армении рассказал о бесчеловечном обращении с армянскими пленными в Азербайджане