Առուշ Առուշանյանի կալանավորումն անփոփոխ թողնելու դատարանի որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել 09/14/2021 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անփոփոխ թողնելու և գրավի միջնորդությունը մերժելու դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան էրիկ Ալեքսանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, սեպտեմբերի 10-ին կայացել է Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի և Քարահունջ համայնքի ղեկավար Լուսինե Ավետյանի գործով առաջին դատական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությունը։
Պաշտպանության կողմը միջնորդության հիմքում դրել էր այն հանգամանքը, որ քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և քննությանը խոչընդոտելու հավանականությունը, որն ավելի վաղ հաստատված էին համարել դատարանները, այժմ էականորեն նվազել է, քանի որ քրեական գործով բոլոր վկաներն արդեն հարցաքննվել են, այդուհանդերձ, դատարանը մերժել է միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցվել էր քրեական գործ՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։
Քրեական գործի շրջանակներում նախ՝ հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով, ապա կալանավորվել, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ արձակվել։
Ընդ որում՝ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Լուսինե Ավետյանը գործարքի է գնացել իրավապահ մարմինների հետ՝ ցուցմունք տալով Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի դեմ, ինչի դիմաց ազատ է արձակվել։ Ավելին՝ Առուշանյանի դեմ ցուցմունք տալուց հետո Ավետյանի ազգականներից մեկն աշխատանքի է անցել դատախազությունում։ Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։
Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, գործն այժմ գտնվում է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գնել Գասպարյանի վարույթում։

Защита обжаловала отказ суда освободить мэра Гориса Аруша Арушаняна под залог 09/14/2021   13:38  |  Лента новостей
Защита подала апелляционную жалобу на решение суда, оставившего без изменений избранную в отношении главы общины Горис Аруша Арушаняна меру пресечения в виде заключения под стражу и отклонившего ходатайство о его освобождении под залог. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Эрик Алексанян.
Как уже ранее сообщило агентство, 10 сентября в суде общей юрисдикции Сюникской области состоялось первое заседание суда по делу Аруша Арушаняна и Лусине Аветян, в ходе которого  было рассмотрено ходатайство об изменении Арушаняну меры пресечения с заключения под стражу на залог.
Защита положила в основу ходатайства то обстоятельство, что досудебное производство завершено и  вероятность воспрепятствования следствию, которую ранее суды посчитали подтвержденной, существенно снизилась, так как все свидетели по уголовному делу уже были допрошены. Тем не менее суд отклонил ходатайство.
Напомним, после завершения внеочередных парламентских выборов было возбуждено уголовное дело о даче взятки избирателям  для голосования в пользу блока “Армения”, причем, согласно ССС, под видом взятки была представлена денежная помощь. В рамках уголовного дела 5 июля сначала была задержана глава общины Караундж Лусине Аветян по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пп. 2 и 4 ч. ст. 149, п.2 ч. 2 ст. 149.1, ч. 2 ст. 154.2 и ч.3 ст. 154.2 УК РА. Решение о задержании было обжаловано, однако до того, как суд рассмотрел вопрос о правомерности ее задержания, орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение Аветян и обратился в суд с ходатайством о ее аресте, которое было удовлетворено. Спустя несколько дней решением прокурора Аветян заменили меру пресечения с заключения под стражу на залог.
Согласно муссируемым  в прессе сведениям, Лусине Аветян пошла на сделку с правоохранительными органами, дав показания против мэра Гориса Аруша Арушаняна в обмен на освобождение. Более того, после дачи показаний против Арушаняна один из родственников Аветян устроился на работу в прокуратуру.
На основании показания Аветян Арушу Арушаняну было предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 35-154.2-, п. 4 ч. 2 ст. 38-149 и ч.3 ст. 38-154.2 УК РА(нарушение тайны голосования, воспрепятствование реализации избирательного права).В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Следствие по делу завершено. Дело уже в суде, оно находится в ведении судьи общей юрисдикции Сюникской области Гнела Гаспаряна.