Կրակոցներ Կապանի Ներքին Հանդ գյուղի տարածքում․ կա 1 զոհ, 1 վիրավոր 09/14/2021   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կեսգիշերին կրակոցների ձայներ են լսվել Սյունիքի մարզի Կապանի շրջանի Ներքին Հանդ գյուղի տարածքում: Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց գյուղի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանը։
«Կրակոցները եղել են մեզ մոտ. 10 կմ-ի վրա՝ բարձրունքում, մենք պոստ ունենք։ Այնտեղ է եղել միջադեպը։ Կրակոցը լսել ենք, բայց շատ տեղեկություններ չունեմ։ Մենք էլ ենք տեղեկացել, որ մեկ զոհ ունենք, մեկ վիրավոր»։
Ներքին Հանդի վարչական տարածք է ժամանել շտապօգնության մեքենա, վիրավորին տեղափոխել։ Դիրքերը գտնվում են գյուղից 10 կմ հեռավորության վրա, բայց շատ մոտ են ադրբեջանական դիրքերին։
«Դիրքերից ադրբեջանցիները շատ մոտ են՝ մոտ 200-400 մետր։ Կրակոցները եղել են 23։00-00։00-ի սահմաններում։ Կրակոցը երկու անգամ ենք լսել, մեր քնի ժամն էր, առավոտյան տեղեկություններն իմացանք»։
ՀՀ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ նախօրեին, ժամը 22:00-ի սահմաններում, ՀՀ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերից մեկում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել 1978թ. ծնված Մկրտիչ Սերյոժայի Հովակիմյանը: Ըստ պաշտոնական վարկածի` պահեստազորի սերժանտը մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել մարտական ծառայության կազմակերպման կանոնների խախտման հետևանքով:
Պաշտպանության նախարարությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ Հովակիմյանը եռամսյա վարժական հավաքների մասնակից էր՝ պահեստազորի սերժանտ։ Սակայն ՊՆ-ից չպարզաբանեցին, թե սերժանտը երբ էր զորակոչվել եւ արդյոք անցել է բավարար մարտական պատրաստություն, նախքան մարտական հենակետ տեղափոխվելը։
Հիշեցնենք, որ Երևանում ու մարզերում օգոստոսի 25-ին մեկնարկել է պահեստազորի վարժական եռամսյա հավաքը։ Հաջորդ եռամսյա վարժական հավաքը Պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է անցկացնել արդեն սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը: Հավաքի մասնակիցները մասնակցում են նաև մարտական հերթափոխի։
21:43 01/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում կրակ են բացել դպրոցի տարածքում. սա այս շաբաթվա մեջ նահանգում հրաձգության երկրորդ միջադեպն է
20:02 15/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Թշնամին մոտ 1 ժամ կրակել է Կութի դիրքերի ուղղությամբ
19:47 15/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Վարդենիսում կրկին կրակում են
19:50 12/08/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևանում՝ մթերային խանութի մոտ, ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել 33-ամյա տղամարդու ուղղությամբ, ապա դիմել փախուստի
00:14 12/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Երասխի ուղղությամբ սադրանքի է դիմել` կրակել է հրաձգային զինատեսակներից
19:59 08/08/2021  |  Միջազգային լրահոսԱֆղանստանի դատախազության երկու աշխատակիցներ զոհվել են իրենց ավտոմեքենայի վրա հարձակման հետեւանքով
10:29 03/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդը կրակոցներ է արձակել ՀՀ ՊՆ մարտական դիրքի ուղղությամբ. վնասվել է ավտոմեքենան

Стрельба произошла на территории села Неркин Ханд в Сюнике: есть погибший и раненый 09/14/2021 11:46 | Лента новостей
В полночь были слышны звуки выстрелов на территории села Неркин Ханд Капанского района Сюникской области Армении. Информацию “ФактИнфо” подтвердил административный руководитель села Хачатур Багдасарян.
“Стрельба была у нас, в 10 километрах, на высоте, у нас там пост. Там произошел инцидент. Мы слышали звуки выстрелов, однако подробностями не владеем. Мы тоже узнали, что у нас один погибший и один пострадавший”, - заявил он.
В Неркин Ханд прибыла карета “Скорой помощи”, раненого госпитализировали. Посты расположены в 10 километрах от села, но находятся очень близко к азербайджанским позициям, примерно в 200-400 метрах.
“Стрельба произошла в районе 23։00-00։00. Дважды слышали выстрелы…О произошедшем узнали утром”, - рассказал он.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что 13 сентября, примерно в 22:00, на одном из боевых постов, расположенных на юго-востоке Армении, сержант-резервист Мкртыч Сережаевич Овакимян 1978 года рождения получил смертельное огнестрельное ранение, по предварительным данным, из-за нарушения правил несения боевого дежурства.
В Министерстве обороны “ФактИнфо” сообщили, что сержант-резервист Овакимян был участником трехмесячных тренировочных сборов. Однако в МО не уточнили, когда был сержант призван и прошел ли он достаточную боевую подготовку перед отправкой на боевой пост.
Напомним, первые трехмесячные тренировочные сборы в Армении были организованы в период с 25 августа по 25 ноября 2021 года. Следующие Минобороны планирует провести с 15-го сентября по 15-ое декабря. Участники сборов могут быть привлечены к несению боевого дежурства.