«ՈՒԱԶ»-ը կամազի հետևից կապել են ու քարշ տվել. Ադրբեջանցիները Սյունիքում գողացել են բնակչի մեքենան ու չեն վերադարձնում 09/13/2021   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները գողացել են Տեղ համայնքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած արցախցու «ՈւԱԶ» մակնիշի մեքենան: Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Տեղի համայնքապետ Ներսես Շադունցը։
Մեքենայի վառելիքը վերջացել է այն ժամանակ, երբ վերջինս շփոթմամբ անցել է ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված տարածք։
«Դեպքը տեղի է ունեցել 3 օր առաջ։ Տղամարդն «ՈւԱԶ»-ով գնացել է Արցախ և այնտեղից հետ եկել դաշտամիջյան ճանապարհով։
Վերադառնալիս շփոթվել է և պատահական Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք է մտել` 100-200 մետր, այսինքն` միջանցքի հատված։ Ճանապարհի հետ կապված այդ տարածքում նշումներ չկան։ Հետո հասկացել է ու մեր տարածք է փորձել վերադառնալ, սակայն մեքենայի վառելիքը վերջացել է»,– պատմել է Շադունցը։
Արցախցին մեքենան թողել է թշնամու կողմից օկուպացված տարածքում, շտապել Տեղ համայնք՝ վառելիք գտնելու նպատակով։
Վերադառնալով բնակիչը նկատել է, որ այն տեղում չի եղել` ադրբեջանցիները տարել էին։
««ՈՒԱԶ»-ը բուքսիրով են տարել՝ կամազի հետևից կապել են, քարշ տվել, տարել»,- ասաց Շադունցը
Դեպքի մասին տեղյակ են պահել ինչպես խաղաղապահներին, այնպես էլ սահմանապահ զորքերին։ Թշնամու սադրանքի մասին զեկուցել են նաև Արցախում գտնվող խաղաղապահ զորքերին, սակայն մեքենան բնակչին դեռևս չի վերադարձվել:
23:23 08/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ համայնքի ղեկավար Ներսես Շադունցը չի առաջադրվի առաջիկա ընտրություններում
14:09 27/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե մեր կարիքը լինի՝ ամենաուշը կես ժամից շրջափակված գյուղերի ղեկավարների կողքը կանգնած ենք. Տեղ համայնքի ղեկավար
14:34 28/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ համայնքի կամավորները մարտական պատրաստության են բերվել. Առավոտյան ժամը հինգից կազմ-պատրաստ սպասում ենք. Ներսես Շադունց
14:37 20/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների հետ 6 ժամ տեւած բանակցություններից հետո Տեղ համայնքում տրակտորով ժամանակավոր սահման է գծվել. Շադունց
15:11 10/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունեցիները Բերձորի միջանցքի իրենց բերքը փորձել են հավաքել. Ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել՝ պատճառաբանելով, որ իրենց տարածքն է. Շադունց
14:10 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽնածախից ադրբեջանցիները վաղ առավոտյան անասուններ են տարել. Հովիվը որդու հետ է դաշտում եղել. Շադունց

В Сюнике азербайджанцы угнали автомобиль жителя Арцаха и не возвращают: глава общины Тех рассказал подробности 09/13/2021 14:48 | Лента новостей
Азербайджанцы угнали автомобиль марки “УАЗ” жителя Арцаха, временно обосновавшегося в общине Тех Сюникской области Армении. Информацию “ФактИнфо” подтвердил глава общины Тех Нерсес Шадунц.
Топливо в баке закончилось в тот момент, когда последний по неосторожности оказался на территории, оккупированном азербайджанцами.
“Инцидент произошел три дня назад. Мужчина на автомобиле марки “УАЗ” поехал в Арцах, а оттуда вернулся по дороге, пролегающей через поле. На обратном пути он запутался и случайно заехал на территорию, находящуюся под контролем Азербайджана, примерно на 100-200 метров. Дорожных указателей на данном участке нет. Позже он понял и попытался вернуться обратно на нашу территорию, однако топливо закончилось”, - рассказал Шадунц.
Житель Арцаха оставил машину на оккупированной врагом территории и поспешил в общину Тех за топливом.
“Вернувшись, он заметил, что машины нет; азербайджанцы угнали, отбуксировали: привязали к “КАМАЗ”-у и угнали”, - сообщил Шадунц.
О случившемся были проинформированы как миротворцы, так и погранвойска. О вражеской провокации было доложено и миротворческим силам, дислоцированным в Арцахе, однако машину до сих пор не вернули владельцу.