Մի քիչ դանդաղեցնում ես կամ կանգնում, գոռում են վրադ՝ «դավայ, արագ քշի, անցի». Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալը՝ ադրբեջանցի ոստիկանների մասին 09/13/2021   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիս-Կապան ճանապարհի Որոտանի հատվածում տեղակայված ադրբեջանական ոստիկանական կետի ծառայողները իրանական բեռնատարների վարորդներից պահանջում են կանխիկ վճարումներ կատարել՝ ճանապարհի այդ հատվածով անցնելու համար։ Վճարներն էլ փոխվում են՝ պայմանավորված մեքենայի տեսակով։
Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Կարեն Քոչարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց, թե ինչ են պատմել իրանցի վարորդները։
«Վարորդներից մեկը տեղեկացրել է, որ գանձվում է 30 դոլար գործարքի՝ թղթաբանության համար, 130 դոլար ճանապարհի համար, 260 դոլար` «Շալանդների» վրա բեռներ տեղափոխելու, 500 դոլար՝ վառելանյութերի համար։ Ասում են՝ եթե այդ գումարը մուծած չլինի, երկրորդ անգամ թույլ չեն տալու այդ ճանապարհով անցնել»։
Ադրբեջանցի ոստիկանները վճարումը չիրականացրած վարորդներից վերցնում են անձնագրի ու մեքենայի տվյալները։ Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ այդ կարգի մասին դեռ հստակ տեղեկություններ չկան։
«Եթե գումար չունեն, պիտի գնա հասի Իրան, հաշվի համարը տալիս են, որ մուծում կատարեն։ Ամբողջությամբ բոլոր թղթերը նկարահանում են»։
Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալը հայտնեց, որ բնակիչները անհանգստացած են։ Մեքենայով այդ ճանապարհով անցնելիս մի փոքր դանդաղելու դեպքում ստիպված են լսել ադրբեջանցիների ձայները։
«Մեր ժողովուրդը շատ անհանգիստ է։ Ճանապարհին ներկա պահին ադրբեջանցին զինված կանգնեցնում է Իրանից եկածների մեքենաները։ Առայժմ մեր մասով միջադեպ չկա։ Էնքան որ մի քիչ դանդաղեցնում ես կամ կանգնում, գոռում են վրադ՝ «դավայ, արագ քշի, անցի»։ Առայժմ այսքանը, բայց դա լավ բանի չի բերում։ Եթե սկսել են իրանցիներով, կվերջանա մեզնով»,- ասաց Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ սեպտեմբերի 12-ին՝ ժամը 12։00-ից, Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտան բնակավայրի մոտ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Էյվազլի բնակավայրի հատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից իրականացվում է իրանական պետհամարանիշներով բեռնատարների վարորդների ու բեռի փաստաթղթերի ստուգում։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի և ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողների կողմից համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում առաջացած իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»,- հայտնել էր ԱԱԾ-ն։ Ընդգծենք, որ ԱԱԾ-ն պաշտոնական հաղորդագրության մեջ օգտագործել էր հայկական բնակավայրի ադրբեջանական անվանումը։
15:35 13/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական անցակետի մասին
13:57 13/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիսում ՏԻՄ ընտրություններին կմասնակցի չորս քաղաքական ուժ, Գյումրիում՝ 10
18:57 10/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական ոստիկանության կետ է տեղադրվել
20:29 27/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների և քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի համար. ԱԱԾ
18:48 27/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձրավանի բնակիչներին այսօր հաց են հասցրել Գորիսի ԱԻՆ աշխատողները, սնունդը կհասնի երեկոյան. Բանակցությունները արդյունք չեն տալիս
16:41 27/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈր ասեմ վերտալյոտով են բերելու մեզ սնունդ, սուտ կլինի. Տուպիկ, զասադային գյուղեր ենք դառնում. Աշխարհապետ
13:40 27/08/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանը պնդում է՝ իրենց ուղեկալներից մեկի վրա հարձակում է տեղի ունենցել. բանակցություններ են տարվում Գորիս-Կապան ճանապարհը վերաբացելու վերաբերյալ. ԱԱԾ

Вице-мэр Гориса рассказал, сколько денег требуют азербайджанцы с водителей иранских фур 09/13/2021 18:10 | Лента новостей
Сотрудники азербайджанского полицейского пункта, размещенного на участке дороги Горис-Капан в районе Воротана, требуют от водителей иранских грузовиков производить платежи наличными для прохождения по данному отрезку пути. Плата меняется в зависимости от типа автомобиля.
Вице-мэр Гориса Карен Кочарян в беседе с "ФактИнфо" поведал, что рассказали иранские водители.
“Один из водителей сообщил, что взимают 30 долларов за оформление сделки, $130 – за дорогу, $260 – за перевозку грузов на шаландах, $500 – за топливо. Говорят, если не заплатят эту сумму, то во второй раз не позволят им проехать по этой дороге", - рассказал он.
В случае неуплаты азербайджанские полицейские забирают у водителей паспортные данные и данные о транспортном средстве.
"Если у них не оказывается денег, то они должны ехать в Иран. Они дают номер счета для оплаты. Все бумаги полностью снимают на камеру", - сказал он.
Заместитель главы общины Горис сообщил, что жители встревожены: при проезде через эту трассу они вынуждены слышать голоса азербайджанцев в случае, если им приходится немного замедлить ход.
"Наш народ очень обеспокоен. В настоящее время вооруженные азербайджанцы останавливают прибывшие из Ирана машины. Что касается нас, то пока инцидентов нет. Разве что, когда немного замедляешь ход или останавливаешься, они кричат на тебя, приговаривая "давай, проезжай быстрее". Пока так, но ничего хорошего это не сулит. Если начали с иранцев, то нами все закончится", - заявил Кочарян.
Накануне СНБ выступила с заявлением, в котором сообщила, что "12 сентября с 12:00 на находящемся под контролем Азербайджана участке населенного пункта Эйвазли, расположенном близ населенного пункта Воротан на межгосударственной дороге Горис-Капан, со стороны полиции Азербайджанской Республики проводятся проверки документов грузов и водителей грузовиков с иранскими госномерами".
В Службе нацбезопасности заявили, что Пограничными войсками СНБ Армении и военнослужащими Погранслужбы ФСБ РФ ведутся совместные работы для урегулирования сложившейся ситуации. Отметим, что в официальном релизе СНБ было использовано азербайджанское название армянского населенного пункта.