Դատարանը հաստատված չի համարել Աղվան Հովսեփյանի կողմից նախաքննությունից թաքնվելու հավանականությունը, բայց կալանավորելու որոշում է կայացրել 09/10/2021 15:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, հաստատված չի համարել քննիչի կողմից մատնանշված՝ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի կողմից գործի քննությունից թաքնվելու հավանականությունը, բայց կալանավորելու որոշում է կայացրել։
Նախկին գլխավոր դատախազին կալանավորելու միջնորդության քննությունը իշխանությունները վստահել էին իրենց համար անփոխարինելի Մնացական Մարտիրոսյանին՝ դատարանի նախագահի ձեռամբ։ Արդյունքում բավարարվել էր Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը, բայց անգամ նա արձանագրել էր, որ որեւէ հիմք չկա կասկածելու, որ Աղվան Հովսեփյանն ազատության մեջ գտնվելու ընթացքում կարող է թաքնվել քննությունից։
Նկատենք, որ այս երեք տարիների ընթացքում Աղվան Հովսեփյանը պարբերաբար հրավիրվել է ՀՔԾ՝ տարբեր գործերով, որոնցից խուսանավելու փորձ անգամ նա չի արել։ Նախաքննական, թեև նրա ազատ տեղաշարժի իրավունքը որևէ կերպ սահմանափակած չի եղել, Ա. Հովսեփյանը հիմնականում գտնվել է ՀՀ-ում։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը կալանավորման հիմքում դրել է նախկինում նրա զբաղեցրած պաշտոնը, ինչն, իբր, օգտագործելով կարող է ազդել քննության վրա, սակայն չի մատնանշել որեւէ դեպք, որ այս երեք տարիների ընթացքում որեւէ գործով փորձել է ներազդել որեւէ վկայի կամ քննիչի վրա։ Այսինքն՝ ըստ դատարանների, միայն բարձր պաշտոն ունենալն արդեն կալանավորման հիմք է։
Նշենք, որ պաշտպանության կողմը պատրաստվում է վերաքննիչ բողոք ներկայացնել դատարան՝ վիճարկելով ինչպես կալանավորման որոշումը, այնպես էլ՝ ձերբակալման իրավաչափության վերաբերյալ բողոքը մերժելու մասին որոշումը։

Суд не посчитал подтвержденной вероятность уклонения Агваном Овсепяном от следствия, но вынес решение об аресте 09/10/2021 16:14 | Лента новостей
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна не посчитал подтвержденной вероятность того, что бывший генпрокурор Армении, экс-глава СК РА Агван Овсепян станет скрываться от следствия, на которую указывал следователь, однако вынес решение об аресте.
Рассмотрение ходатайства об аресте бывшего генпрокурора власти доверили незаменимому для них Мнацакану Мартиросяну, с легкой руки председателя суда. В итоге ходатайство следователя Специальной следственной службы(ССС) об избрании в отношении Агвана Овсепяна меры пресечения в виде заключения под стражу было удовлетворено. Но даже он констатировал, что нет никаких оснований подозревать, что Агван Овсепян, находясь на свободе, может скрыться от следствия.
Отметим, что за эти три года Агвана Овсепяна регулярно приглашали в ССС по разным делам, однако он не предпринимал даже попытки уклониться от них. На этапе предварительного расследования, несмотря на то, что он не был ограничен в праве на свободное передвижение, А. Овсепян в основном находился в РА.
Как стало известно “ФактИнфо”, суд положил в основу ареста ранее занимаемую им должность, которую он, якобы используя, может оказать воздействие на следствие. При этом не указано ни одного случая, при котором была бы им предпринята попытка повлиять на кого-либо из свидетелей или следователя за эти три года, то есть, согласно судам, занятие высокой должности уже является основанием для ареста.
Отметим, что сторона защиты собирается подать апелляционную жалобу в суд, оспаривая как постановление об аресте, так и решение об отказе в удовлетворении жалобы относительно правомерности задержания.